Reklama

Rynek Łazarski: dach z superfolii gotowy

fot. Skanska

To jeden z największych dachów tego typu na świecie.

Folia ETFE na dachu targowiska to innowacyjne rozwiązanie. Zamontowano tu jedną z największych na świecie jednokomorowych poduszek. Ma ona ponad 1700 metrów kwadratowych powierzchni. Druga, która jej towarzyszy, jest mniejsza i ma 500 m2. - Obie wznoszą się na 26 stalowych słupach i 3 stalowych ringach, są ze sobą połączone w jedną całość i zasilane powietrzem przez 3 dmuchawy - wyjaśnia Skanska, która realizuje inwestycję na zlecenie miasta.

- Z uwagi na dużą wrażliwość membran, z których zbudowane są poduszki, musieliśmy oczekiwać z pracami na stabilną pogodę. Raz rozpoczętych prac nie można było przerwać, gdyż znacznie zwiększyłoby to ryzyko uszkodzenia już zamontowanych elementów - mówi Marcin Kuźlan, kierownik robót Skanska, który był odpowiedzialny za montaż dachu. - Większa z poduszek dachu jest zbudowana z 8 paneli o powierzchni 400-450 m kw. każda. ETFE to niezwykle wytrzymały i trwały materiał, ale mimo to, panele takiej wielkości mogą ulec uszkodzeniu w wyniku działania bardzo silnego wiatru. Dlatego membrany nie powinny być montowane podczas wietrznych dni, a tych w maju mieliśmy dość sporo, co sprawiło, że musieliśmy z montażem oczekiwać na mniej wietrzną pogodę - dodaje.

Dach miał się pojawić nad targowiskiem już pod koniec ubiegłego roku, ale ze względu na pogodę i pandemię koronawirusa operacja montażu nie odbyła się.

- Po zakończeniu prac związanych z montażem dachu, rozpoczęły się roboty na samej płycie Rynku Łazarskiego. Z uwagi na bezpieczeństwo prac wysokościowych, podczas montażu dachu pod nim samym nie mogły odbywać się w tym samym czasie inne roboty. Skanska wykona teraz na Rynku Łazarskim nawierzchnię w pozostałej części Rynku - w tym pod dachem oraz wyposażenie przyszłego targowiska - stoły targowe, oświetlenie, małą architekturę, a także posadzi drzewa i krzewy. Poprawiona zostanie jakość infrastruktury technicznej, powstaną nowe, szersze chodniki, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce przeznaczone na rekreację - kończy.

Wszystkie prace mają się zakończyć jesienią.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
8.74 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro