Reklama
Reklama

W Poznaniu są szkoły, które zmniejszają liczbę godzin religii

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Myriams-Fotos / pixabay.com

Tymczasem w roku szkolnym 2019/2020 z budżetu miasta wypłacono 21 mln złotych na wynagrodzenie nauczycieli religii w miejskich szkołach.

O dane dotyczące szkół, które zmniejszają liczbę godzin religii wystąpił do Urzędu Miasta Paweł Nijakowski z grupy "Świecka szkoła Wlkp.". Z odpowiedzi jaką otrzymał od zastępcy dyrektora Wydziału Oświaty UM Poznań Wiesława Banasia wynika, że pięć poznańskich szkół wystąpiło o indywidualną zgodę na zmniejszenie godzin religii, a jedna szkoła takiej zgody nie otrzymała.

Zdaniem Nijakowskiego zmniejszanie liczby godzin lekcji religii jest powszechnie stosowane. - W samej Warszawie o zgodę wnioskowało aż 71 dyrektorów, a średnio (przez ostatnie dwa lata) prawie 90% pozwolenie biskupa otrzymało. Braki kadrowe i lokalowe, a co za tym idzie, brak możliwości ułożenia planu lekcji w taki sposób, by równo traktować wszystkich uczniów jest wystarczającym powodem, dla którego dyrektor powinien podjąć "wyzwanie" - zauważa. - Jeżeli rozmawiacie z dyrektorami i widzicie ich strach i opór.... połączony z zaskoczeniem "to tak można?", to pokażcie im poniższy dokument - jest szansa na uświadomienie, że inni już tak zrobili, że nie ma czego się bać - dodaje. Co istotne, zmniejszenie wymiaru godzin religii w szkole wymaga zgody właściwego biskupa.

Już w lutym głośno było o pieniądzach, jakie z miejskiego budżetu są przeznaczane każdego roku na wynagrodzenie nauczycieli religii w miejskich szkołach. W przypadku Poznania to miliony złotych. - Wydatki na wynagrodzenia nauczycieli religii w prowadzonych przez Miasto Poznań jednostkach w roku szkolnym 2018/2019 oraz 2019/2020 wyniosły łącznie blisko 36 mln zł. W roku szkolnym 2018/2019 była to kwota prawie 15 mln zł, natomiast w roku szkolnym 2019/2020 - niecałe 21 mln zł. Zwiększenie wydatków wynikało w głównej mierze z wprowadzonych przez rząd w 2019 roku podwyżek dla nauczycieli (wymiar etatów pozostawał zbliżony) - tłumaczył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
19℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
17.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro