Reklama
Reklama

Przed nami obrączkowe zaćmienie Słońca

Obserwacja zaćmienia w 2015 roku | fot. Kasia
Obserwacja zaćmienia w 2015 roku | fot. Kasia

Zjawisko będzie można obserwować również w Poznaniu.

Ostatnie zaćmienie Słońca, które można było obserwować z Poznania miało miejsce w 2015 roku. Wówczas, 20 marca, Księżyc przykrył 70 procent tarczy Słońca. Tym razem będziemy mieć do czynienia ponownie z zaćmieniem częściowym, tak zwanym obrączkowym. W Poznaniu jednak "obrączki" dookoła Księżyca nie zobaczymy.

Jakub Tokarek z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM wyjaśnia, że w przypadku obserwacji zaćmienia z Polski, Księżyc przysłoni jedynie niewielką część Słońca. - Gdybyśmy byli w północnej Kanadzie, Grenlandii, Rosji moglibyśmy obserwować zaćmienie obrączkowe - mówi. Księżyc wówczas "przykrywa" Słońce, a wokół niego powstaje świetlisty krąg, tak zwany "pierścień ognia". - To dlatego, że średnica kątowa tarczy Księżyca jest mniejsza od średnicy kątowej tarczy Słońca.

W Poznaniu zaćmienie częściowe rozpocznie się około 11.45 i potrwa do 13.45, a maksymalną fazę będzie można obserwować około 12.46. Zaćmienie można obserwować gołym okiem, ale konieczne jest zabezpieczenie wzroku przed szkodliwym promieniowaniem. - Dobrze nadają się do tego celu niektóre metalizowane folie. Nieco archaicznym, ale skutecznym narzędziem jest szybka szklana okopcona świecą.Sprawdzonym filtrem do obserwacji Słońca jest wnętrze dyskietki komputerowej - wyjaśniał nam kilka lat temu dr Piotr A. Dybczyński z UAM.

Transmisję przy użyciu teleskopu ZEISS planuje w czwartek UAM. Rozpocznie się około południa na facebookowym profilu uniwersytetu TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro