Reklama
Reklama

Wytruto pszczoły w 85 ulach. Rolnik usłyszał zarzuty

fot. Policja
fot. Policja

Rolnikowi z powiatu wągrowieckiego może grozić nawet 5 lat pozbawienia wolności.

23 maja ubiegłego policjanci zaczęli otrzymywać informacje o wytrutych pszczołach na terenie gminy Wągrowiec w okolicach Wiatrowa. Pokrzywdzonymi byli właściciele pasiek, którzy rozstawili ule w okolicach Czekanowa, Łęgowa i Wiatrowa.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- Zabójcze działanie użytych środków chemicznych doprowadziło do wyniszczenia populacji pszczoły lotnej w 85 ulach, a pszczelarze swe straty określili na kwotę przekraczającą 60 tysięcy złotych - powiedział mł. asp. Dominik Zieliński.

- Działania śledczych doprowadziły do ustalenia osoby, która w tym czasie prowadziła opryski na polach. Pobrane i przekazane do badań próbki z poszczególnych uli potwierdziły obecność środków chemicznych stosowanych przez rolnika. Pochodzący z Łęgowa mężczyzna usłyszał zarzuty spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach - dodał. Zarzuty w tej sprawie postawiono w styczniu 2021 roku.

Jeśli sąd uzna winę mężczyzny, to ostateczna kara będzie zależeć m.in. od jego intencji. Jeśli działał umyślnie, to może trafić za kratki nawet na 5 lat. W przypadku działania nieumyślnego taki czyn zagrożony jest karą 2 lat więzienia. Dodatkowo właściciele pasiek mogą domagać się zwrotu poniesionych strat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro