Reklama
Reklama

Koncepcje Starego Rynku już znane

1 października ogłoszono konkurs na zagospodarowanie płyty Starego Rynku. Mieszkańcy zgłaszali, że kostki brukowe ułożone na Starym Rynku są niebezpieczne. Kobiety mają problemy z obcasami, a w mroźne dni na płycie Rynku łatwo można stracić równowagę.

Ilość projektów, które zgłoszono do konkursu przerosła najśmielsze oczekiwania jurorów. Aż 30 prac napłynęło do organizatorów. Jedne zaskakiwały modernistycznymi wizjami, inne prostotą i brakiem przepychu. Niestety, tych drugich było zdecydowanie za mało.

Jurorzy nie byli do końca zadowoleni z wizji projektantów - myśleli o czymś tradycyjnym i nieskomplikowanym. W związku z tym, zamiast nagród przyznano wyróżnienia. Te, otrzymało 5 projektantów. Każda z wyróżnionych osób dostała czek na 10 tysięcy złotych.

Nowością i dużym zaskoczeniem było to, że w konkursie udział wzięło sporo studentów. Niektórzy puścili wodze fantazji i przedstawili bardzo futurystyczne wizje. Jedną z nich, było położenie chodnika, w którym znalazłyby się lustra.

Konkurs nie został zorganizowany po to, by wyłonić autora projektu na nową płytę Starego Rynku, dlatego żadna z nadesłanych propozycji nie zostanie zrealizowana. Zamierzeniem organizatorów było pokazanie, że Stary Rynek można przekształcić na wiele sposobów. Z części projektów architekci miejscy na pewno skorzystają przy projektowaniu właściwej modernizacji Rynku.

Jak Stary Rynek będzie wyglądał po modernizacji - jeszcze nie wiemy. Jedyną pewną informacją jest to, że na pewno zostanie wymieniony bruk.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro