Reklama
Reklama

Poczta Polska ostrzega przed nowym oszustwem "na cło"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. iAmMrRob / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. iAmMrRob / pixabay.com

Od 1 lipca to właśnie Poczta Polska będzie zajmować się obsługą celną przesyłek spoza UE.

- Poczta Polska informuje, że w przestrzeni internetowej pojawił się nowy sposób oszustwa wykorzystujący niewiedzę użytkowników dotyczącą wdrożenia przez Unię Europejską m.in. tzw. pakietu VAT dla e-commerce. Ponieważ zmiana sposobu postępowania z przesyłkami jest zagadnieniem nowym, internetowi oszuści postanowili wykorzystać ten fakt rozsyłając fałszywe e-maile do klientów, w których zachęcają do otwarcia zawirusowanego załącznika lub linku - informuje Poczta Polska.

- Po kliknięciu w załącznik albo link znajdujący się w otrzymanej wiadomości, komputer może zostać zarażony wirusem, w tym wypadku koniem trojańskim, który pozwoli przestępcom wykraść dane i przejąć kontrolę nad komputerem. W przypadku najnowszego ataku cyberprzestępców, jaki wykryliśmy, użytkownik może też zostać poproszony o dane logowania do banku albo innych serwisów. Grozi to przekazaniem wrażliwych danych osobowych, a nawet utratą pieniędzy z kont bankowych. Kategorycznie wyjaśniamy, że Poczta Polska nie wysyła do klientów maili dotyczących cła i nigdy nie prosi swoich klientów o dane bankowe - podkreśla Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Poczta Polska apeluje, by wiadomości pasujące do powyższego opisu zgłaszać na adres [email protected] lub [email protected]. Podejrzaną wiadomość należy przesłać jako załącznik.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
8.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro