Reklama

Urząd Marszałkowski dofinansuje remonty 72 zabytków w regionie. 55 z nich to obiekty sakralne

Jeden z ołtarzy w prezbiterium Bazyliki Świętogórskiej | fot. Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Gostyniu
Jeden z ołtarzy w prezbiterium Bazyliki Świętogórskiej | fot. Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Gostyniu

Łącznie do wnioskodawców trafi 1,5 mln złotych.

- Nabór wniosków o dotacje na prace przy zabytkach prowadził Urząd Marszałkowski w Poznaniu. W odpowiedzi na ogłoszenie konkursowe do początku marca wpłynęło 135 wniosków, na łączną kwotę prawie 13 mln zł. Wśród nich znalazło się między innymi 26 ofert złożonych przez samorządy, 10 przez osoby prywatne oraz 79 wniosków złożonych przez kościelne osoby prawne - wyjaśnia Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

W tym tygodniu zapadła decyzja o przyznaniu dofinansowania dla 72 podmiotów. - W puli znalazło się 60 podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych, które otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł, oraz 12 podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych na łączną kwotę ponad 320 tys. zł - dodaje.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na IV etap konserwacji prezbiterium Bazyliki Świętogórskiej (50 tys. zł), przebudowę kościoła w Bralinie (45 tys. zł), remont rzeźby Matki Bożej w Pleszewie (20 tys. zł), remont ołtarza w kościele w Dolsku ( 15 tys. zł), a także I etap remontu pałacu w Wełnie (40 tys. zł), Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (50 tys. zł), czy remont zabytkowego wiatraka koźlaka Jakub w Sulmierzycach (20 tys. zł).

- Środki te pozwolą na wymianę elementów dachów, okien i drzwi, renowację tynków i posadzek, czy założenie nowych instalacji elektrycznych - tłumaczy Marek Woźniak, marszałek wielkopolski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
71.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro