Reklama
Reklama

Koleje Regionalne w rękach Samorządów Wojewódzkich

We wtorek, 9 grudnia, w Ministerstwie Infrastruktury podpisano Porozumienie między Radą Ministrów, a Samorządami Wojewódzkimi. Porozumienie dotyczy zasad finansowania Regionalnych Kolejowych Przewozów Pasażerskich. Już od przyszłego roku zarządzaniem Kolejowymi Przewozami Regionalnymi zajmą się samorządy.

Porozumienie w imieniu Rady Ministrów podpisałMinister Infrastruktury - Cezary Grabarczyk. Województwo Wielkopolskie reprezentowali Marek Woźniak - Marszałek Województwa oraz Wicemarszałek -Wojciech Jankowiak.

Zmiana sprawi, że to województwa będą podejmować decyzje o organizacji i finansowaniu pociągów w ich regionach.

Jeżdzę pociągami codziennie, gdyż studiuję w Poznaniu - mówi Agata, regularnie korzystająca z regionalnych przewozów.Trasa dom -Poznań zajmuje mi normalnie 40 minut. Niestetyten czas nie należy do najprzyjemniejszych - odrapane wagony, często zdarza się, że jest w nich zimno. Anawet ciemno! Kiedyś podobały mi się takie atrakcje, ale w dzisiejszych czasachto jest nie tylko niebezpieczne, aleteż wręcz spartańskie! Żyjemy wXXI wieku, a gdy wsiadam do pociągu, czuję powiew starości.

Już wkróce i to ma się zmienić. Rząd gwarantuje pieniądze na modernizację i zakupienie nowego taboru. Przez kolejnych 6 lat państwo przeznaczy na ten cel 4 miliardy złotych. Przez następne 5 lat Samorządy otrzymają drugie tyle, by wciąż poprawiać jakość pociągów. Wiemy już, że jako pierwsze wymienione zostaną najstarsze wagony - trakcyjne jednostki elektrycznei wagony piętrowe. Ponadto, państwo obiecuje spłacić długi spółki PKP Przewozy Regionalne.

Decyzja Ministerstwa Infrastruktury i Samorządów Województwmoże okazać się bardzokorzystną dla pasażerów. Negocjowanie cen biletów będzie teraz dużo łatwiejsze, Samorządy będą też miały ogromny wpływ na ustalanie nowych rozkładów jazdy.

Tymczasem, już od 14 grudnia rusza nowy rozkład jazdy. Pewne jest, że zwiększy się ilość pociągów nocnych międzynarodowych (z 10 do 12), a także pociągów ekspresowych (z 49 do 64). Wiemy również, żew związku zzakończeniem prac na poznańskim węźle, od 14 grudnia PKP Intercity powraca do cyklicznego, co 60 minut, kursowania pociągów relacji Warszawa -Poznań.Również dzięki temu, podróż między stolicą a Poznaniem skróci się o 10 minut. Dodatkwo,do Warszawy zabiorą nas dwa nowe ekspresy - Goplana i Kiliński.

Czy uważasz, że po zmianie właściciela Koleje Regionalne będą lepsze?

  • 0%
  • 0%
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro