Reklama
Reklama

Kolejny wielkopolski dworzec przejdzie metamorfozę

fot. PKP
fot. PKP

Tym razem chodzi o stację w Opalenicy.

Dworzec w Opalenicy wybudowano na przełomie XIX i XX wieku. Znajduje się na liście zabytków, dlatego jego odnowienie musi się odbyć zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. W budynku funkcjonuje poczekalnia z toaletami i kasami.

Właśnie rusza przebudowa obiektu, którą za prawie 9 mln złotych przeprowadzi AGROBEX. - Nieco inny wygląd zyska bryła budynku. Planuje się między innymi rozbiórkę ścian w poziomie parteru i zastąpienie ich szklanymi fasadami. Na nowo zostaną wykonane detale elewacji, poszycie dachowe nawiązujące wyglądem do historycznego oraz odtworzona symetria okien w elewacji północnej. W miejscu przybudówki po stronie zachodniej dworca powstanie wiata rowerowa z 56 miejscami postojowymi. Ściany przyszłej konstrukcji zostaną wykonane z betonu architektonicznego. Kształtem bryły będzie ona, w zamyśle architekta, nawiązywała do dawniej znajdującego w tym miejscu ceglanego budynku. Nowy wygląd zewnętrzny dworca w Opalenicy podkreśli nocna iluminacja kompleksu - zapowiadają Polskie Koleje Państwowe.

Do budynku ma wpadać dużo światła dzięki szklanej fasadzie i wielkoformatowym oknom. - Wewnątrz podróżni znajdą przestronną poczekalnię z ławkami, gablotami na rozkłady jazdy, elektronicznymi tablicami odjazdów i przyjazdów pociągów oraz nowoczesnym systemem informacji głosowej. W jej pobliżu zlokalizowane będą pomieszczenia kasy biletowej oraz ogólnodostępne toalety i lokal o funkcji handlowo-usługowej. Na piętrze budynku przewidziano przestrzeń na wynajem - dodają.

Po zakończeniu inwestycji dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: pojawią się tutaj ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenie w alfabecie Braille'a, tablice dotykowe, a także urządzenia wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych. Nie zapomniano też o systemach bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania czy systemach przeciwpożarowych.

Zastosowane tu zostaną rozwiązania proekologiczne. - Dzięki ociepleniu elewacji, zastosowaniu pomp ciepła i montażowi nowej stolarki okiennej, drzwiowej oraz fasad o niskim współczynniku przenikalności ciepła, budynek będzie bardziej efektywny energetycznie. W projekcie przewidziano również montaż energooszczędnego i w pełni zautomatyzowanego oświetlenia. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody na dworcu będzie odpowiadał system BMS (Building Management System), sterujący pracą wszystkich instalacji i urządzeń na dworcu.

Inaczej wyglądać też będzie otoczenie budynku, w którym pojawi się nowa nawierzchnia ze ścieżkami dla niewidomych i niedowidzących. Zaplanowano tu montaż koszy na śmieci, ławek, oświetlenia oraz uporządkowanie zieleni.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem odnowiony dworzec zostanie otwarty w drugiej połowie 2022 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro