Reklama
Reklama

Wodór - to jest przyszłość

Taką strategię na kolejne lata przyjęła Unia Europejska poprzez konkretny dokument - Europejski Zielony Ład. Chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% już do 2030 roku. Pomóc ma w tym produkcja zielonego wodoru.

Bo wodór to najpopularniejszy pierwiastek chemiczny na świecie. Liczba obserwatorów w mediach społecznościowych największych celebrytów, czy rekord sprzedaży płyt Michaela Jacksona, to przy tym przysłowiowe "małe piwo". Bo wodór spotykamy wszędzie i chętnie łączy się z innymi pierwiastkami. Najczęściej możemy go zobaczyć w towarzystwie tlenu gdy tworzy wodę.

Jest wszędzie

A jego zastosowanie jest niezwykle szerokie. Wodór może zrewolucjonizować sektory transportu, przemysłu czy energetyki. Europejska Strategia Wodorowa zakłada uruchomienie produkcji zielonego wodoru na poziomie 6 GW do 2024 roku oraz 40 GW do 2030 roku. Zielony wodór można wytwarzać z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych czy elektrowni wiatrowych.

Nasz region, jako jeden z pierwszych w Polsce, podejmuje działania w obszarze budowy regionalnego ekosystemu wodorowego. Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski 2030 wśród celów wskazuje rozwój gospodarki zeroemisyjnej ze szczególnym uwzględnieniem wodoru. Powstaje Wielkopolska Strategia Wodorowa, a dzięki pracom nad krajową strategią wodorową możliwe będzie zakotwiczenie wielkopolskiej strategii w dokumencie krajowym i europejskim.

Tu i teraz

Działają również pierwsze projekty (wspierane dotacją z UE) jak "Gospodarna 2050 - H2Wielkopolska". Cel jest prosty - trzeba zrobić wszystko by przekonać jak największą liczbę przedsiębiorców do inwestycji w wodór. Dlatego w ramach projektu prowadzony jest audyt i doradztwo dla firm. Ponadto eksperci z wieloletnim doświadczeniem dzielą się wiedzą czy sprawdzają infrastrukturę przedsiębiorstw. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy wezmą również udział w targach międzynarodowych a w konsekwencji mogą stać się elementem wielkiego wodorowego łańcucha produkcji.

Wszystko po to by Wielkopolska była za kilka lat regionem konkurencyjnym na światowym rynku. Szybkie działania tu i teraz, wsparcie dla przedsiębiorców sprawi, że już za kilka lat nasz region może być liderem technologii wodorowej w tej części Europy.

Więcej na temat inwestycji w zielony wodór wspierany ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu unijnego "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 34).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
52.24 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro