Poznaniacy witają jerzyki. Ich populacja niestety spada
Rozpoczęła się akcja "Powitanie jerzyka w Poznaniu".
Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki, głównie ze względu na fakt, że codziennie zjadają tysiące komarów i innych owadów. Niestety, ich populacja spada, również ze względu na działalność człowieka. Ich gniazda znajdują się w szczelinach murów i stropodachów, a ocieplanie budynków, nowe elewacje czy zakładanie siatek pozbawia zwierzęta możliwości gniazdowania.
Z tego powodu miasto stara się chronić ptaki. - Program ochrony jerzyków zakłada szeroką współpracę ze szkołami, ekspertami, przyrodnikami, społecznikami oraz inwestorami i architektami. Celem organizowanych akcji jest promowanie dobrych, przyjaznych dla świata przyrody rozwiązań architektonicznych. Miasto od dawna zachęca inwestorów do projektowania budynków, które będą przyjazne dla mieszkających w Poznaniu ptaków, szczególnie jerzyków - tłumaczy Katarzyna Podlewska, zastępczyni dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.
W ostatnim czasie opracowano szczegółowe standardy postępowania w przypadku remontów i termomodernizacji. Mają one wyjaśnić inwestorom kie działania zapobiegawcze, łagodzące i kompensacyjne należy podjąć, aby zapobiec utracie miejsc lęgowych oraz schronień ptaków i nietoperzy.
Niezbędna jest również edukacja, stąd akcja "Powitanie jerzyka w Poznaniu". W jej ramach można np. wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym w ramach Poznańskich Dni Rodziny przez Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju. - Wystarczy wybrać się na wieczorny spacer w miejsce zlatywania jerzyków i zrobić zdjęcie gromady, którą utworzą. Termin nadsyłania prac mija 13 czerwca. W przyszłym miesiącu Wydział Urbanistyki i Architektury UMP ogłosi konkurs plastyczny skierowany do uczniów poznańskich szkół. Także w czerwcu na poznaniaków czekają spacery jerzykowe, w ramach których będzie można poznać zwyczaje tych pożytecznych ptaków. W planach są także wystawy na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania oraz placu Wolności - informuje Urząd Miasta Poznania.
Najpopularniejsze komentarze