Reklama

Pętla Starołęka przez 2 miesiące bez tramwajów: będzie więcej pociągów PKM do centrum

fot. ZTM
fot. ZTM

Za miesiąc, 26 czerwca, tramwaje na okres wakacji przestaną dojeżdżać do pętli Starołęka.

Powód? Przebudowa stacji trakcyjnej zasilającej trasę tramwajową. Tramwaje jadące od strony centrum Poznania dojadą najdalej do pętli Starołęka Mała. - W tym czasie pasażerowie komunikacji miejskiej dojeżdżający z rejonów Starołęki, Minikowa, Marlewa, Głuszyny, a także takich miejscowości jak: Czapury, Wiórek, Daszewice, Babki, Kamionki i Borówiec będą mogli korzystać z autobusów "za tramwaj" dowożących do węzłów Unii Lubelskiej i Rondo Starołęka - wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

ZTM podkreśla, że robi wszystko, by zapewnić mieszkańcom okolicy jak najlepszy system komunikacji zastępczej. Wśród propozycji dla mieszkańców jest korzystanie z pociągów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. - Pociągów kursujących na trasie ze stacji Poznań Starołęka do dworca Poznań Główny będzie więcej. W tej sprawie został już podpisany list intencyjny pomiędzy Miastem Poznań a Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, a w najbliższym czasie planowane jest podjęcie uchwał przez Radę Miasta Poznania, umożliwiających zawarcie umowy z Województwem Wielkopolskim na uruchomienie dodatkowych pociągów na trasie Poznań Główny - Poznań Krzesiny (na stacji Poznań Starołęka nie ma możliwości zmiany kierunku pociągów) - informuje ZTM.

25 par pociągów PKM ma być uzupełnionych o 15 dodatkowych. Dodatkowe składy mają jeździć poza szczytem komunikacyjnym i wieczorami tak, by od rana do wieczora pociągi kursowały tu co 30 minut. - Średni rozkładowy czas przejazdu ze stacji Poznań Starołęka do Poznań Główny to tylko 7 minut. To najszybsza możliwość dostania się do centrum miasta, gdzie można się przesiąść na tramwaj lub autobus i kontynuować podróż.

Osoby posiadające bilety okresowe sieciowe ZTM będą mogły korzystać ze wszystkich pociągów na trasie Poznań Starołęka - Poznań Główny w ramach swoich biletów. - Natomiast osoby korzystające z biletów czasowych ZTM, tPortmonetki oraz uprawnień do przejazdów bezpłatnych będą musieli zakupić bilet kolejowy - zwykły odcinkowy na trasę Poznań Główny - Poznań Starołęka lub wprowadzony przez spółki kolejowe na okres wakacji specjalny bilet liniowy na trasę Poznań Główny - Poznań Krzesiny (tzw. Bilet Starołęcki), w cenie 4 zł (lub 2 zł ulgowy dla uczniów i studentów). Bilet Starołęcki będzie obowiązywał przez 2 godziny od momentu zakupu - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
12.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro