Reklama
Reklama

Dla kogo nowe ogródki działkowe na Głuszynie? Nie mamy dobrych wiadomości

fot. PIM
fot. PIM

W środę pisaliśmy o ukończeniu nowych Rodzinnych Ogrodów Działkowych na Głuszynie i tekst spotkał się z ogromnym odzewem Czytelników.

- Czy istnieje możliwość uzupełnienia artykułu o informacje: kto może ubiegać się o ogródek, gdzie należy zgłosić chęć, jakie są koszta, czy są jeszcze wolne ogródki? - napisał do nas Arkadiusz. Niestety, szansa na ogródek na Głuszynie jest bardzo mała. Dlaczego?

- Nowe ogródki na Głuszynie powstały przede wszystkim z myślą o osobach, które utraciły ogródek w innych lokalizacjach na terenie Poznania. Chodzi między innymi o sytuację z ROD Bogdanka czy ROD Zjednoczeni. Działkowcy z tych likwidowanych ogrodów, którzy wyrazili chęć otrzymania ogródka w innej lokalizacji, przeniosą się na Głuszynę - mówi nam Zdzisław Śliwa, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu. - To jest obecnie zaledwie 75 działek, ale docelowo miasto chce, by ten ROD był większy. Mają tam powstawać działki dla kolejnych osób, które w przyszłości utracą działki na innych terenach - dodaje.

Być może na Głuszynie zostaną 1 lub 2 wolne działki. - Wówczas odbędzie się losowanie, które wskaże, kto otrzyma działkę. Chętni mogą się zgłaszać do Okręgowego Zarządu PZD, ale nie ukrywam, że mamy już listę osób zainteresowanych wśród działkowców. Działkowcy nie ponoszą tu żadnych kosztów, a oczywiście osoby, które w związku nie są, będą musiały koszty ponieść - podkreśla. Losowanie zdecyduje także o przydziale konkretnych działek nowym właścicielom.

- Zdajemy sobie sprawę, że zainteresowanie ogródkami działkowymi jest obecnie ogromne. Ich ceny w trakcie pandemii bardzo wzrosły i obecnie wielu osób nie stać na to, by po prostu pozwolić sobie na ogródek. Chcemy więc rozmawiać z miastem o możliwości szukania nowych lokalizacji dla ROD. Tak dzieje się np. w Gnieźnie - kończy Śliwa.

Przypomnijmy, że nowe ogródki działkowe powstały na obszarze 46 tysięcy metrów kwadratowych przy ulicy Przy Lotnisku. Inwestycja kosztowała prawie 7 mln złotych. Obecnie trwają przygotowania do odbiorów końcowych. 75 działek ma powierzchnię od 300 do 500 m2 każda. Jest tu dom działkowca, parking, sanitariat i infrastruktura techniczna. Powstał też plac zabaw dla dzieci.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro