Reklama

Tunele pod Wzgórzem Przemysła staną się atrakcją turystyczną?

fot. RO Stare Miasto
fot. RO Stare Miasto

Mieszczą się tu m.in. schrony przeciwlotnicze.

Z interpelacją w tej sprawie wystąpił do prezydenta Poznania radny Andrzej Rataj. - Obecnie Wzgórze Przemysła jest jedną z atrakcji turystycznych naszego miasta - z ocalałymi pozostałościami dawnego zamku, a także wybudowanym niedawno obiektem nawiązującym do dawnego zamku oraz placówką muzealną. Ponadto pod Wzgórzem Przemysła znajdują się podziemne tunele (korytarze), utworzone podczas II wojny światowej i pełniące funkcję schronów przeciwlotniczych. W okresie powojennym tunele te nadal pełniły funkcje obronne. Obecnie korytarze te są niedostępne. Tymczasem udostępnienie tych tuneli dla zwiedzających byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem, zwiększającym atrakcyjność tego historycznego wzniesienia - wyjaśnia Rataj.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Radny chciałby wiedzieć kto odpowiada za tunele, a także czy istnieje możliwość udostępnienia ich zwiedzającym. Sprawa nie jest jednak prosta. Tunele znajdują się na działkach należących do Skarbu Państwa. Miasto nie może więc nimi gospodarować. - W ewidencji Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa figuruje jedynie schron o powierzchni 28 m2 dla 30 osób, do którego wejście znajduje się u podnóża Wzgórza Przemysła, pozostałe korytarze nie zostały zinwentaryzowane - zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Sam schron znajduje się natomiast w nienajlepszym stanie - jego stalowa konstrukcja ma być skorodowana.

- Wszystkie decyzje dotyczące ewentualnego użytkowania podziemnych tuneli musiałyby zostać poprzedzone wykonaniem inwentaryzacji oraz odpowiednich ekspertyz, dotyczących w szczególności ich stanu technicznego. Zadania takie może prowadzić jedynie podmiot posiadający tytuł prawny do zarządzania tymi obiektami - zaznacza Wiśniewski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
12.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro