Reklama
Reklama

Droga rowerowa Poznań - Gowarzewo miała powstać w listopadzie 2020 roku. Budowa nawet nie ruszyła

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Powód? "Niezwykle trudne projektowo" zadanie.

W grudniu ubiegłego roku pisaliśmy o problemach z budową drogi rowerowej, która ma połączyć poznańskie Szczepankowo, Tulce i Gowarzewo. Przetarg na wybór wykonawcy prac rozstrzygnięto już w 2019 roku, ale prace nie ruszyły do dziś. - Ścieżka rowerowa na odcinku Poznań - Tulce - Gowarzewo powstaje w trybie "zaprojektuj i wybuduj". To oznacza, że wykonawca musi opracować dokumentację techniczną, a następnie zrealizować inwestycję - tłumaczyła nam w grudniu Katarzyna Fertsch z Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Okazało się, że już na etapie projektowania pojawiły się problemy w postaci m.in. kolizji z sieciami podziemnymi. Nie pomogła też pandemia. W grudniu Zarząd Dróg Powiatowych liczył, że projekt wraz z niezbędnymi zgodami będzie gotowy na początku 2021 roku, a wówczas wiosną budowa mogłaby się rozpocząć. Mamy jednak koniec maja, a trasa nie powstaje.

- W tej sprawie minęło kolejne pół roku, a nadal kompletnie nic się nie dzieje. W dodatku wójt Gminy Kleszczewo na sesji Rady Gminy z rozbrajającą szczerością stwierdza, że nie wie dlaczego inwestycja wciąż nie wystartowała. Zasłanianie się COVIDem nikogo już nie przekonuje, gdy widzimy tempo prac na Rondzie Rataje i wielu innych miejscach remontów i budów w Poznaniu - napisał do nas Czytelnik Piotr.

- Zadanie jest niezwykle trudne projektowo, stąd kolejne przesunięcie terminu zakończenia prac projektowych. Po uzyskaniu zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych dostaliśmy uwagę od Ministerstwa Infrastruktury, że połączenie z ulicą Polną należy zaprojektować jako skrzyżowanie, a nie zjazd publiczny - wyjaśnia dziś Katarzyna Fertsch. - W porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu projektant musiał przeprojektować ten odcinek. A to oznaczało, że ponownie musiał wystąpić o odstępstwo. Nadal czekamy również na wydanie pozwolenia wodnoprawnego - dodaje.

ZDP przypuszcza, że jesienią otrzyma decyzję ZRID, a prace miałyby się zakończyć... w czerwcu 2022 roku. Chodzi o pierwszy etap inwestycji, a więc odcinek drogi pomiędzy Poznaniem i ulicą Diamentową na pograniczu Tulec i Gowarzewa o długości około 3,5 km.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro