Reklama
Reklama

Akcja CBA w Wielkopolsce: uniwersytet miał sporo przepłacić za oprogramowanie

fot. CBA

Nie chodzi jednak o wielkopolską uczelnię.

- Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku wspierani przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Gdańsku i Poznaniu zatrzymali trzy osoby. Czynności przeprowadzono na terenie województw pomorskiego i wielkopolskiego - wyjaśnia Centralne Biuro Antykorupcyjne. - Zatrzymani byli związani z podmiotem, który jako członek konsorcjum realizował zamówienie publiczne na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w ramach projektu pn. "E-administracja warunkiem rozwoju Polski. Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw z wykorzystaniem innowacyjnych modeli referencyjnych procesów administracji publicznej". Projekt był współfinansowany ze środków publicznych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - dodaje.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 3 lipca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Na uniwersytet w Olsztynie dostarczono oprogramowanie do dystrybucji informacji o organizacji, a także opracowano elektroniczną bazę modeli referencyjnych. Ustalono jednak, że koszt oprogramowania o ponad 1,3 mln złotych przewyższał jego realną wartość. - Do ukrycia przed odbiorcą końcowym tego faktu, jako rzekomego wytwórcę oprogramowania wskazano spółkę z siedzibą na Cyprze. Owa spółka została celowo założona przez osoby zaangażowane w przestępczy proceder jedynie do udziału w tej transakcji, przy czym jak ustalono została ona założona już po dacie rzekomego wyprodukowania oprogramowania - informuje CBA.

Zatrzymanym trzem osobom postawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa. Czwarta osoba także usłyszała zarzuty, po tym jak sama stawiła się na wezwanie prokuratury.

- Wszczęcie śledztwa w tej sprawie zostało poprzedzone kontrolą przeprowadzoną przez funkcjonariuszy Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA w Białymstoku. Postępowanie kontrolne trwało od 2018 r. do 2019 r. w zakresie procedur podejmowania i realizacji decyzji przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w związku z realizacją projektu w latach 2009-2012. W związku z wynikami kontroli CBA założyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia. Również dla Poznania
31℃
19℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.73 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro