Reklama

Na poznańskim Starym Mieście mają powstać planty

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Są planowane na terenie, na którym przebiegały dawne mury miejskie od Osady Św. Gotarda do Wzgórza Zamkowego.

W Miejskiej Pracowni Urbanistycznej powstaje właśnie nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu poznańskiego Starego Miasta. Prace nad dokumentem trwają od 3 lat, a mieszkańcy będą mogli zapoznać się z propozycją MPU już w czerwcu. - Nowy plan pozwoli nam lepiej zadbać o cenne zabytki i wyeksponować pozostałości murów miejskich. Dzięki niemu będziemy też mogli wprowadzić więcej zieleni na Starym Mieście i stworzyć poznańskie planty. W efekcie centrum Poznania stanie się miejscem bardziej przyjaznym nie tylko dla turystów, ale również dla wszystkich poznaniaków i poznanianek - wyjaśnia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jak tłumaczą urzędnicy, obecnie obowiązujące plany dla tego terenu (a jest ich kilka) są niespójne i niezgodne z aktualnymi przepisami. Nowy plan ma uporządkować sytuację i wprowadzić nowe kierunku zmian urbanistycznych.

Plan skupia sią na tym, by ochronić już istniejącą zieleń na Starym Mieście, a także utworzyć nowe zielone punkty na mapie. - W nowym planie pojawiła się rewolucyjna idea - Północne Planty Starego Miasta. To nowe obszary zielone, które biec mają śladem dawnych murów miejskich od Osady Św. Gotarda do Wzgórza Zamkowego. Planty podkreślą historyczny charakter tego obszaru oraz zbudują nową wartość urbanistyczną, architektoniczną i turystyczną. Równocześnie domkną obszar Starego Miasta od północy i umożliwią powstanie nowych budynków na niezabudowanych nieruchomościach wzdłuż ul. Stawnej - zaznaczają urzędnicy. - Nowy projekt ustala niemal 30 tysięcy mkw zieleni publicznej. Uzupełnią ją tereny zielone w przestrzeniach prywatnych - na dziedzińcach, w podwórkach i we wnętrzach kwartałów zabudowy - dodają.

Ochronione mają też zostać zabytki. Nie tylko te, które do tej pory były objęte ochroną konserwatorską, ale także te obszary, które do tej pory chronione nie były. Chodzi np. o przebieg dawnych murów miejskich - pozostałości mają być wyeksponowane.

Planiści przyjrzeli się także miejscom, w których mogą powstawać nowe budynki mieszkalne czy nadbudowy dziś istniejących obiektów. - Projekt planu wyodrębnia te miejsca i precyzyjnie wskazuje warunki, na jakich nowa zabudowa może powstać. Szczególnym wyzwaniem projektowym była kompozycja urbanistyczna przestrzeni ul. Stawnej, która dotychczas nie była objęta żadnym miejscowym planem.

Pod uwagę wzięto też kwestię komunikacyjną. - Przeanalizowano możliwość powiązania ul. Koziej z ul. Podgórną. Niemożliwe jest powiązanie tych ulic komunikacją samochodową, ale przewidziano publiczny ciąg pieszo-rowerowy po historycznym śladzie ul. Koziej - wyjaśniają urzędnicy. - Dokument uwzględnia też koncepcję przebudowy układu torów tramwajowych w ul. Solnej oraz realizację nowego torowiska tramwajowego w ul. Garbary. Wnikliwie przeanalizowano kwestię wyznaczania miejsc parkingowych - m.in. zbadano czas dojścia pieszego do istniejących i projektowanych parkingów wielopoziomowych na terenie planu i w bezpośrednim jego sąsiedztwie. W efekcie zachowano możliwość realizacji jednego dużego parkingu podziemnego (pod placem Wielkopolskim).

W ramach planu wyróżniono 7 miejsc, które wymagają przekształcenia. To:

Osada Św. Gotarda (teren przy skrzyżowaniu Garbary / Małe Garbary)
- Poklasztorny ogród ma się stać ogólnodostępnym skwerem z nowymi ciągami pieszymi.

Synagoga
- Plan zakłada przebudowę obiektu i ewentualną odbudowę kopuły. Rozbudowa nie będzie możliwa. W miejscu obecnych parkingów przy Synagodze mają powstać planty.

Mury miejskie
- Zgodnie z założeniami planu, możliwe będzie wyburzenie kamienic przy ulicy Wronieckiej 10 i 11, a następnie postawienie w ich miejscu obiektu o zbliżonej wysokości. Budynek miałby jednak być nieco mniejszy, dzięki czemu udałoby się nawiązać do historycznego przebiegu murów miejskich.

Wzgórze zamkowe
- Projekt planu zakłada zachowanie ponad 20-metrowej przerwy między nowymi budynkami, która pozwoli utworzyć niewielką przestrzeń publiczną z wejściem na wzgórze. Powstanie w ten sposób również atrakcyjne przejście piesze w kierunku Wzgórza Zamkowego. Po uporządkowaniu zieleni będzie ono zwieńczeniem Plant - wyjaśniają urzędnicy.

Ulica Kozia i okolice
- Zgodnie z planem może się tu pojawić nowa zabudowa mieszkaniowo-usługowa. Sama ulica Kozia ma się stać ciągiem pieszym w kierunku Podgórnej.

Teren przy Farze
- Zamiast parkingu między Farą, parkiem Chopina i kamienicami przy Wrocławskiej ma powstać miejski plac, skwer czy park kieszonkowy.

Plac Kolegiacki
- Teren u zbiegu ulic Garbary i Wodnej, gdzie dziś stoją Koziołki, mógłby zostać zabudowany z wydzielonym placem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
46.70 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro