Reklama
Reklama

Na osiedlu Rusa montują panele fotowoltaiczne

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Będzie to pierwsza instalacja fotowoltaiczna na terenie spółdzielni Osiedle Młodych.

Montaż paneli odbywa się od rana we wtorek na wieżowcu nr 11 na osiedlu Rusa. - Kierownictwo Osiedla Rusa zdecydowało się na ten krok z dwóch powodów: ekonomicznego oraz ekologicznego. Największą korzyścią korzystania z paneli fotowoltaicznych jest ograniczenie wydatków mieszkańców na energię elektryczną części wspólnych budynku - zwłaszcza w obliczu faktu, że przyszłość rysuje się pod znakiem podwyżek cen prądu. Jednak za montażem instalacji fotowoltaicznej przemawiają nie tylko kwestie oszczędnościowe. Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie elektrycznym jest istotne z punktu widzenia środowiska naturalnego - wyjaśnia spółdzielnia.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Zdecydowano się na umieszczenie paneli na 16-kondygnacyjnym bloku, ponieważ ma on duże zapotrzebowanie na prąd w częściach wspólnych. - Wyprodukowana energia z paneli fotowoltaicznych będzie pokrywała zapotrzebowania budynku w energię i zostanie wykorzystywana do zasilania wind, wentylatorów, hydroforów oraz oświetlenia na klatkach schodowych i korytarzach lokatorskich - dodaje.

Przygotowania do inwestycji rozpoczęły się już na przełomie 2020 i 2021 roku. Montaż paneli odbywa się natomiast obecnie. Koszt inwestycji to około 210 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z funduszu remontowego budynku. Spółdzielnia zakłada, że inwestycja zwróci się w ciągu 10 lat.

- Montaż paneli dotyczy budynku nr 11, natomiast na inwestycji zyskają także mieszkańcy wieżowców o numerach 12 i 13, ponieważ te 3 budynki tworzą jedną nieruchomość i energia elektryczna części wspólnych jest rozliczana łącznie - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
29.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro