Obiekty Warty Poznań mają być ekologiczne. Miasto szuka projektanta
Miasto przymierza się do kolejnych inwestycji przy Drodze Dębińskiej.
Stadion Warty Poznań zyskał już sztuczne oświetlenie, a obecnie trwa budowa węzła cieplnego, co zapewni podgrzewaną murawę boiska piłkarskiego. To jeden z warunków koniecznych do uzyskania licencji na grę w PKO BP Ekstraklasie.
To oczywiście za mało, a Ogródek musi przejść poważną metamorfozę. Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły właśnie przetarg, w ramach którego wyłoniony zostanie wykonawca projektu przebudowy obiektów przy Drodze Dębińskiej. - Prace projektowe to kolejne zadanie związane z obiektem przy Drodze Dębińskiej, które powierzono naszej spółce. W ubiegłym roku boisko piłkarskie po raz pierwszy rozświetliły nowe jupitery, a aktualnie trwa budowa węzła cieplnego. Zakładamy, że jesienią będzie on gotowy. W obecnym postępowaniu przetargowym mocno stawiamy na rozwiązania proekologiczne - oczekujemy wykorzystania energii słonecznej i zagospodarowania deszczówki - powiedział Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Po zrealizowaniu inwestycji z obiektów mają korzystać piłkarze, piłkarki, amp futboliści, szermierze i tenisiści Warty Poznań. Wybrany wykonawca będzie odpowiedzialny za realizację prac projektowych polegających na opracowaniu koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej oraz niezbędnej dokumentacji, takiej jak projektu budowlanego, technicznego i wykonawczego.
- W ramach tego zadania powstanie projekt hali szermierczej o powierzchni 600 m kw. i wysokości 5-6 metrów mieszczącej dwanaście plansz. Przewidziano również obiekty dla tenisistów - powstaną cztery korty, w tym jeden zadaszony. Uzupełnieniem będą szatnie i zaplecze socjalne. Projektant będzie również odpowiedzialny za opracowanie dokumentacji potrzebnej do rozbudowy obiektów sportowych. Obejmie ona główne boisko sportowe z szatniami i zapleczem biurowo-socjalnym, a także trybuną na 4,5 tys. miejsc z opcją rozbudowy do 6 tysięcy miejsc. Ponadto przewiduje się zaprojektowanie modernizacji dwóch istniejących pełnowymiarowych boisk treningowych - jednego z naturalną nawierzchnią, a drugiego ze sztuczną trawą i zadaszeniem membranowym. Wykonawca będzie też odpowiedzialny za pozyskanie pozytywnej opinii Polskiego Związku Piłki Nożnej w zakresie spełnienia wymagań dla klubów ekstraklasy - zapowiada spółka PIM.
W warunkach przetargowych podkreślona została potrzeba zastosowania rozwiązań ekologicznych, dlatego projekt powinien uwzględniać zastosowanie m.in. instalacji fotowoltaicznej i innych odnawialnych źródeł energii. Przewidziano wykonanie zbiorników retencyjnych wraz z instalacją podlewania boisk przy założeniu, że uda się zebrać maksymalną ilość wód opadowych. Elewacja przyszłych budynków ma być pokryta bluszczem lub mchem, na terenie kompleksu znajdzie się m.in. miejsce na ule dla pszczół.
Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 300 dni na przygotowanie projektu. Oferty można składać do 2 czerwca.