Reklama
Reklama

Tomograf przebada poznańskie drzewa wstępnie przeznaczone do wycinki: "by mogły zostać przy ulicach"

fot. ZDM
fot. ZDM

Badanie ma przejść prawie 100 starych i cennych drzew rosnących przy poznańskich ulicach.

- Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu niektóre z przyulicznych drzew trzeba by było wyciąć ze względu na zastrzeżenia dotyczące ich stanu zdrowotnego i zagrożenia bezpieczeństwa ludzi. Teraz dostępne technologie pozwalają dokładniej zbadać stan drzew, "zaglądając" do ich wnętrza - wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich. - Podczas corocznego kompleksowego przeglądu stanu fitosanitarnego drzew w pasach drogowych Poznania specjaliści z dziedziny dendrologii oznaczyli drzewa, które kwalifikują się do zabiegów pielęgnacyjnych lub wycinki ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa - dodaje.

Drzewa wstępnie przeznaczone do wycinki mają teraz zostać poddane dogłębnej analizie. - Ekspertyzy wykażą dokładny stan drzew wraz z zabiegami, które należy przy nich wykonać, aby mogły jeszcze pozostać przy ulicach. Obecnie wykonywana jest pogłębiona diagnostyka tomografem dźwiękowym 39 drzew rosnących na Grunwaldzie, 23 drzew na Jeżycach oraz trzech na Starym Mieście - wymienia ZDM.

Dzięki tomografowi specjaliści mogą zobaczyć, co znajduje się wewnątrz pnia. Można więc uzyskać informację o rozmiarze zgnilizny, wypróchnienia oraz ubytkach, które mogą być kluczowe dla stabilności drzewa. - Tomograf przykładany jest do pnia i nieinwazyjnie pozwala ocenić jego kondycję. Badanie pozwala potwierdzić stopień rozkładu wewnątrz pnia oraz ewentualne ryzyko związane z chorobą drzewa.

Dodatkowo 33 drzewa na Grunwaldzie poddane zostaną testom obciążenia. - To bezinwazyjne badanie bazuje na stabilności pnia i systemu korzeniowego, oceniając prawdopodobieństwo przewrócenia się drzewa. W trakcie badania naprężenia i siły, będące substytutem wiatru, generowane są przez wyciągarkę ze stalową liną.

Badania mają zakończyć się w maju, a ich wyniki ZDM pozna w czerwcu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro