Reklama
Reklama

Fatalna sytuacja w archidiecezji poznańskiej. Rekordowo niska liczba nowych księży

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu

W sobotę w Poznaniu odbędzie się święcenie prezbiteratu.

O tym, że sytuacja w archidiecezji jest zła, pisaliśmy już pod koniec kwietnia. Wówczas arcybiskup Stanisław Gądecki apelował do wiernych o gorliwą modlitwę o nowe powołania kapłańskie. - W naszej archidiecezji w duszpasterstwie parafialnym posługuje bezpośrednio 635 księży diecezjalnych, wspieranych przez zakonników. Kapłani przechodzą na emeryturę po ukończeniu 75 roku życia. W minionym roku zmarło 36 księży, w tym także ludzie młodzi (wielu z powodu koronawirusa). W seminarium duchownym mamy aktualnie 55 kleryków. Święcenia diakonatu (15 maja br.) z Archidiecezji Poznańskiej przyjmie 5 kandydatów, a święcenia prezbiteratu (22 maja br.) 6 diakonów. Zestawiając te liczby ze sobą dostrzegamy niestety, iż w niedalekiej przyszłości musimy się spodziewać znacznego ubytku duszpasterzy, co odczuje wiele wspólnot parafialnych - napisał w liście arcybiskup Gądecki.

Do sprawy odnosi się dziś Gazeta Wyborcza. Jak zauważa, 6 diakonów otrzymujących święcenia prezbiteratu to najgorszy wynik w Poznaniu od lat. Jeszcze w 2002 roku święcenia przyjmowało 19 diakonów, ale z każdym rokiem było gorzej. Wyjątkiem był rok 2012, w którym ponownie było 19 święconych diakonów, ale był to rok, w którym święcenia przyjmowały osoby rozpoczynające naukę w seminarium w roku śmieci Jana Pawła II. Ostatni raz dwucyfrowa liczba diakonów podeszła do święceń w Poznaniu w 2017 roku. Było ich 13. Rok temu było ich 9, a jutro w uroczystości udział weźmie jedynie 6 diakonów.

Ze względu na małą liczbę księży, arcybiskup Gądecki przyznaje, że konieczne będzie łączenie mniejszych parafii tak, by jeden kapłan został proboszczem dwóch lub kilku dawnych, maleńkich parafii. - Potrzebujemy znacznie gorliwszej modlitwy o nowe powołania kapłańskie, aby nie zabrakło nam głosicieli i szafarzy sakramentów, bo ludzie zawsze - również w epoce dominacji techniki i globalizacji - będą potrzebowali Boga. Tego Boga, który objawił się nam w Jezusie Chrystusie i gromadzi nas w Kościele, abyśmy z Nim i przez Niego uczyli się prawdziwego życia, byśmy mieli na uwadze i stosowali kryteria prawdziwego człowieczeństwa - zaznaczał w kwietniu metropolita poznański.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro