Reklama

Koniec z wynajmem krótkoterminowym w apartamentowcu przy Towarowej? Sprawą zajmuje się nadzór budowlany

fot. RO Stare Miasto

O sprawie pisaliśmy w kwietniu.

Wówczas Rada Osiedla Stare Miasto informowała o problemach mieszkańców apartamentowców przy ulicy Towarowej 37 i 41. Wiele "mieszkań" w budynkach wykorzystywanych miało być niezgodnie z przeznaczeniem - są wynajmowane krótkoterminowo. A to niesie ze sobą konsekwencje dla stałych lokatorów - ciągły hałas generowany przez imprezy, a do tego problem z opłatami za śmieci.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Osiedlowi radni ustalili, że chodzi o 43 apartamenty, a budynki, w których się znajdują nie są hotelami, tylko budynkami mieszkalnymi. Ostatecznie sprawą zainteresowano nadzór budowlany. Już w marcu wszczęto pierwsze postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania lokali. Zmiana sposobu użytkowania to m.in. wyższe stawki podatku od nieruchomości, ale też szereg innych zmian dla właścicieli wynajmowanych lokali.

Do sprawy wraca Radio Poznań. W rozmowie z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego dziennikarze ustalili, że PINB wyda postanowienie o wstrzymaniu użytkowania lokali do wynajmu krótkoterminowego. Jeśli okaże się, że właściciele wciąż będą prowadzić taką działalność, nie będą mogli jej zalegalizować. A legalizacja wiąże się z opłatami w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteorologiczne dla części województwa
3℃
-2℃
Poziom opadów:
2.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
23.37 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro