Reklama
Reklama

Od czwartku zmiany w przepisach: będzie porządek z hulajnogami elektrycznymi?

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Sporo zmieni się od czwartku dla użytkowników hulajnóg elektrycznych.

Poznań należy od dawna do miast, w których można korzystać ze współdzielonych hulajnóg elektrycznych. Ich popularność sprawiła, że konieczne było wprowadzenie nowych przepisów ruchu drogowego, które uregulują poruszanie się na takich hulajnogach.

Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać w czwartek, hulajnogi elektryczne staną się "pojazdami", które będą mogły poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h. Hulajnogą będzie można poruszać się wyłącznie w pojedynkę. Odpada transportowanie zwierzęcia, ładunku czy... dziecka. Użytkownicy hulajnóg elektrycznych od jutra będą jeździć po drogach rowerowych, skorzystają też ze śluz dla rowerów. Na ścieżce pieszo-rowerowej to pieszy będzie miał jednak pierwszeństwo przed hulajnogą. Na chodniku (z którego skorzystamy, gdy nie ma przy nim drogi rowerowej, a na ulicy dopuszczalna prędkość przekracza 30 km/h) użytkownik hulajnogi będzie musiał poruszać się powoli - z taką prędkością, z jaką poruszają się pieszo.

Od czwartku na hulajnodze elektrycznej jeździć będą mogli dorośli oraz dzieci, które ukończyły 10 lat. Nieletni będą musieli mieć jednak kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, T. Jedynie w strefie zamieszkania młodsze dzieci pod opieką dorosłych będą mogły korzystać z tego pojazdu.

Co z osobami, które nie będą stosować się do przepisów? Za np. Nieustępowanie pierwszeństwa pieszym grozi mandat. Jeśli skorzystamy z hulajnogi pod wpływem alkoholu, odpowiemy jak rowerzysta - czeka nas więc np. Kara grzywny lub areszt.

Co z parkowaniem? To właśnie parkowanie hulajnóg "na minuty" dało się mocno we znaki mieszkańcom Poznania, którzy skarżyli się na zastawiane chodniki. - Zaparkować możemy w miejscu wyznaczonym przez zarządcę drogi (parking, spot hot i inne), ale jeśli takiego miejsca nie ma, to zostawiamy hulajnogę elektryczną w następujący sposób: jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika czyli najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do chodnika, pozostawiając, tak jak w przypadku parkowania aut i innych pojazdów, minimum 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych. Wszystkie te warunki powinny być spełnione jednocześnie - podaje blinkee.city, jedna z wypożyczalni hulajnóg. - Nie wolno parkować na przystankach komunikacji miejskiej (15 m odległości), również na przejścia dla pieszych (10 m odległości), na mostach oraz w jakikolwiek sposób utrudniający dostęp do budynków lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Również dla Poznania
6℃
4℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
6 km
Stan powietrza
PM2.5
35.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro