Reklama

Wiadomo kiedy pełna SPP będzie obowiązywać na Wildzie i Łazarzu. Mieszkańcy mają dostać rekompensatę

fot. ZDM
fot. ZDM

Chodzi o osoby, które wykupiły identyfikator mieszkańca, choć opłaty na ich ulicach nie były jeszcze pobierane.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w lipcu Strefa Płatnego Parkowania na Wildzie i Łazarzu ma działać w całości. Oznacza to, że na wszystkich ulicach będą wtedy pobierane opłaty za parkowanie. Przesunięcie pierwotnego terminu jest związane z pandemią i pogodą, która nie pomagała wykonawcy prac.

- Zgodnie z harmonogramem prace są obecnie realizowane na Wildzie. Wykonawcy wprowadzają nową organizację ruchu kolejno na obszarach 3, 4 i 5, zlokalizowanych pomiędzy ulicami: Przemysłową, 28 czerwca 1956 r., Hetmańską, Fabryczną i Roboczą. Uruchomienie odpłatności jest tu planowane w czerwcu. Następnie przeniosą się na tzw. Dolny Łazarz - w pierwszej kolejności na obszar ograniczony ulicami: Gąsiorowskich, Graniczna i Kolejowa - informuje Zarząd Dróg Miejskich. - Zakończenie wszystkich robót związanych z wprowadzeniem nowego oznakowania i uruchomieniem płatnego postoju na całym docelowym obszarze Wildy i Łazarza planowane jest w lipcu. Nadal jednak kluczowym czynnikiem, od którego zależy dotrzymanie tego terminu, jest stabilna pogoda, bez większych opadów deszczu - dodaje.

Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na zakup identyfikatora mieszkańca SPP, choć od 1 lutego nie musieli jeszcze płacić za strefę, mają otrzymać rekompensatę. - Miałaby ona polegać na wydaniu identyfikatora na kolejny okres po zerowej stawce na tyle miesięcy ile strefa nie działała w pełni, lecz nie dłużej niż za okres na jaki mieszkaniec wykupił identyfikator. Co to oznacza w praktyce? Jeśli mieszkaniec kupił identyfikator parkingowy na rok od 1 lutego 2021 roku i na początku przyszłego roku zamierza kupić kolejny, to za 6 miesięcy nie będzie musiał zapłacić. Dlaczego za 6 miesięcy? Bo strefa nie działa w pełni od 1 lutego, a planujemy uruchomić odpłatność na całym obszarze Wildy i Łazarza do końca lipca. Daje to łącznie 6 miesięcy, gdy SPP nie działała w pełnym zakresie. Jeśli mieszkaniec zakupił identyfikator od marca 2021, to jego rekompensata obejmie 5 miesięcy. Przy obliczaniu rekompensaty liczyłyby się pełne miesiące. Rekompensata dotyczyłaby także identyfikatorów zakupionych na okres krótszy, np. na trzy miesiące - tłumaczą drogowcy.

To dopiero propozycja ZDM. Zaakceptować ją muszą miejscy radni. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć w lipcu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

W tych miejscach może być bardzo niebezpiecznie na drogach!
7℃
1℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro