Reklama
Reklama

"Polski Ład" PiS: 30 tysięcy kwoty wolnej od podatku, dopłaty do wkładu własnego

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

W sobotę Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swój nowy program.

"Nowy Ład" składa się z pięciu filarów. Pierwszy to służba zdrowia, w której zapowiedziano m.in. zniesienie limitów przyjęć do specjalistów. oraz zwiększenie poziomu finansowania do 7 proc. PKB w ciągu sześć lat. Nie ma jednak nic za darmo - równocześnie zapowiedziano zmiany w składce zdrowotnej i likwidację opcji odpisania jej od podatku. W praktyce będzie to oznaczać zwiększenie obciążeń.

Drugi filar to "bardziej sprawiedliwy" (w ocenie rządu) system podatkowy. Kwota wolna zostanie podniesiona do 30 tys. zł rocznie, a drugi próg do 120 tys. zł. Zyskać mają najmniej zarabiający, bo zmiany oznaczają, że od najniższej pensji i emerytury do 2,5 tys. zł miesięcznie nie zapłacimy podatku dochodowego. Obniżka danin ma objąć ok. 18 milionów Polaków. Zapowiedziano też działania prodemograficzne, m.in. 12. tys. zł na drugie i kolejne dziecko, do "elastycznego wykorzystania" pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia.

Wspomniana emerytura bez podatku, mająca zapewnić lepsze życie seniorom, to trzeci filar całego programu.

Czwarty element to budowa mieszkań. Rząd ma zapewnić gwarancje bankowe na wkład własny do kredytu, ułatwienia w budowie niewielkich domów (o łącznej powierzchni użytkowej ok. 90 mkw.), dofinansowanie dla budownictwa społecznego oraz umorzenia w spłacie kredytu, zależne od liczby posiadanych dzieci.

Piąty filar to inwestycje, mające zapewnić powstanie 500 tys. nowych miejsc pracy.

W sobotę poznaliśmy ogólne założenia programu. Szczegóły mają być prezentowane w najbliższym czasie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czerwiec? W nocy raczej marzec. Jest ostrzeżenie IMGW!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
2.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro