Reklama
Reklama

Tegoroczne lato w Poznaniu ma nie być nudne. Mnóstwo wydarzeń kulturalnych również na peryferiach

fot. UMP

Miasto stawia na wydarzenia kulturalne, które odbywać się będą nie tylko w centrum, ale również na peryferyjnych osiedlach.

Nie wszędzie funkcjonują miejskie domy kultury czy filie Biblioteki Raczyńskich. Dlatego tak ważne są organizacje pozarządowe, realizujące misję "kultury relacji" w ponad 40 lokalnych centrach kultury w całym mieście, z których wiele działa na peryferiach - między innymi Biblioteka Sąsiedzka i Fyrtel Główna, Mobilny Dom Kultury Szeląg, Sąsiedzki Dom Sztuki na Dębcu czy Kulturownik fundacji Restart na osiedlu Przemysława. Chcemy, by o takich lokalnych inicjatywach było głośniej, zwłaszcza, że ich oferta jest i ma być dostępna dla wszystkich poznaniaków - mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania odpowiedzialny za kulturę.

Jednym z przykładów cyklicznych wydarzeń, które zaznaczyły swoje miejsce na obrzeżach mapy Poznania, jest Dancing FairPlayce Poznań - kontynuacja Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego Dancing Poznań, których pomysłodawczynią i szefem artystycznym jest Ewa Wycichowska. Tegoroczna edycja odbędzie się 21-28 sierpnia i obejmować będzie 40 warsztatów.

Walorem Naramowic jest zieleń i duża plenerowa przestrzeń w parkowym terenie FairPlayce, gdzie mile widziani są nie tylko uczestniczący w płatnych warsztatach, ale też mieszkańcy osiedla i całego miasta - mówi Ewa Wycichowska.
Zapisy na warsztaty odbędą się drogą internetową i rozpoczną się w sobotę, 15 maja o godzinie 12.00 na stronie www.dancingpoznan.pl.

Sporo będzie się działo także na Strzeszynie. Działania kulturalne na Strzeszynie rozwijają się dzięki doskonałej współpracy z Wydziałem Kultury - podkreśla Dominika Zenka-Podlaszewska, przewodnicząca zarządu Osiedla Strzeszyn. Pierwsze Lato z Estradą dwa lata temu cieszyło się ogromną popularnością, poszliśmy więc za ciosem - udało się razem z fundacją MiastoHolizm uruchomić Kontener Kultury, który w roku pandemicznym okazał się strzałem w dziesiątkę. W tym roku mamy cały zespół wydarzeń, dzięki współpracy czterech peryferyjnych osiedli: Podolany, Krzyżowniki-Smochowice, Kiekrz i Strzeszyn - dodaje.

W animacji kultury na peryferiach specjalizuje się m.in. Estrada Poznańska, która dopracowuje ostatnie szczegóły programu tegorocznej odsłony cyklu Lato z Estradą. W jego ramach odbędzie się ponad 100 wydarzeń.

Od 3 lipca do 4 września Lato z Estradą będzie obecne na 9 osiedlach: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Fabianowo, Kiekrz, Piatkowo, Sobieskiego, Starołeka, Strzeszyn, Szczepankowo i Swierczewo - informują miejscy urzędnicy.

W tym roku kontynuujemy temat przewodni: Kultura w klimacie, gdzie przez zabawe zwrocimy uwage na planete i nasz wpływ na jej wyglad, a warsztatom i pokazom towarzyszyc bedzie ekologiczna gra "Lato z Estrada". Oczywiście wszystkie plenerowe wydarzenia w ramach Lata z Estrada sa bezpłatne i adresowane do całych rodzin - mówi Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń ma być dostępny na przełomie maja i czerwca.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
10℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro