Reklama
Reklama

26 nowych fotoradarów stanie na trasach. 2 w Wielkopolsce

Testy nowych fotoradarów | fot. CANARD
Testy nowych fotoradarów | fot. CANARD

Ich montaż ma się rozpocząć jeszcze w maju.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym rozbudowuje swoją infrastrukturę o nowe fotoradary. Przy polskich trasach stanie kilkaset nowych urządzeń rejestrujących, w tym 26 fotoradarów, które pojawią się w nowych lokalizacjach. Dwa z nich pojawią się na terenie Wielkopolski. Gdzie konkretnie? Jeden w miejscowości Kościelna Wieś na drodze krajowej nr 12 Kalisz - Pleszew, a drugi w Obornikach przy ulicy Czarnkowskiej 33.

Montaż urządzeń w nowych lokalizacjach ma się rozpocząć jeszcze w maju i potrwa mniej więcej do końca bieżącego roku. Ale kupiono nie tylko fotoradary. Jak przypomina yanosik.pl, to także 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, 30 kamer rejestrujących wjazd na czerwonym świetle, 5 kamer rejestrujących wjazd na przejazdy kolejowe, a także 11 mobilnych fotoradarów. Poza tym zakupiono 247 fotoradarów, które staną w dotychczasowych lokalizacjach.

- Obecnie fotoradary mogą wykrywać nawet kilkanaście wykroczeń na raz. Potrafią już nie tylko mierzyć prędkość, ale także rejestrować wykroczenia w obu kierunkach ruchu, "sprawdzać" czy kierowca ma zapięte pasy i czy trzyma telefon w ręku podczas jazdy. Nowinką technologiczną są także drony, które znajdują się już na wyposażeniu polskiej "drogówki" - podaje Yanosik.

Przypomnijmy, że jedna z kamer monitorujących wjazd na czerwonym świetle ma się pojawić na rondzie Kaponiera. Obecnie w Wielkopolsce działają dwa takie urządzenia - jedno w Komornikach, a drugie w Pile.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro