Reklama
Reklama

Ogromny wzrost pensji minimalnej? W planach także podwyżki emerytur

fot. sk

Jak w 2022 roku kształtować będzie się wysokość pensji i emerytury minimalnej?

Obecnie minimalna emerytura to 1250 złotych brutto miesięcznie. Co roku świadczenie podlega jednak waloryzacji, a w środę rząd przedstawił swoją propozycję na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, o czym w programie "Money. To się liczy" serwisu money.pl mówił Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej.

- Wynika ona z analizy inflacji i wzrostu wynagrodzeń. Zakładamy, że inflacja będzie niższa, a wzrost wynagrodzeń wyższy. Dlatego prognoza wzrostu emerytury w 2022 r. to 4 proc. Z tego by wynikało, że ta najniższa emerytura wynosiłaby 1300 zł. Pracodawcy poparli propozycję rządu. To pierwsze spotkanie z partnerami społecznymi, będziemy jeszcze na ten temat rozmawiać i decydować - powiedział polityk.

To pierwsza propozycja, więc na ostateczne decyzje trzeba jeszcze poczekać. Równocześnie rząd pracuje nad kolejną podwyżką pensji minimalnej, wynoszącej obecnie 2800 złotych brutto. W środę "Fakt" pisał, że od stycznia najniższe wynagrodzenie może wzrosnąć aż o 500 złotych brutto. To byłby rekordowy skok, niespotykany od 30 lat.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
20.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro