Reklama
Reklama

1,8 mln zł na poznańskie zabytki. "Stanowią szczególną wartość w przestrzeni miasta"

kamienicy przy ul. Roosevelta 4 / Zacisze 2 | fot. UMP
kamienicy przy ul. Roosevelta 4 / Zacisze 2 | fot. UMP

Miejscy radni zdecydowali, że miasto przekaże dotacje o łącznej wartości 1,8 mln zł z przeznaczeniem na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków.

Zabytki znajdują się na obszarze Poznania, nie są jednak własnością Miasta. Pomimo ograniczeń wynikających z trudnej sytuacji, również w tym roku udało się wesprzeć renowację poznańskich zabytków. Stanowią one bowiem szczególną wartość w przestrzeni miasta, tworzą jego tożsamość - mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

Większość z obiektów, które dostaną w tym roku dofinansowanie, to budynki świeckie. To między innymi secesyjne kamienice na Jeżycach - kamienica przy ul. Roosevelta 4 / Zacisze 2 (350 tys. zł), kamienica na narożniku ul. Roosevelta i Krasińskiego (150 tys. zł), kamienica przy ul. Mielżyńskiego 27/29 (45 tys. zł), kamienicy przy ul. Wyspiańskiego 10 (250 tys. zł), budynek przy rynku Łazarskim 7/ Małeckiego 20 (124 tys. zł).

Środki z budżetu Miasta w wysokości 70 tys. zł dofinansują remont dachu w budynku zespołu dworsko-parkowego przy ul. Wykopy 11, a także remont i konserwację łącznika w kamienicy przy ul. Niegolewskich 10. W ostatnim przypadku dotacja wyniesie 35 tys. zł.

Kolejne 20 tys. zł przekazane zostało na konserwację drzwi wejściowych do kamienicy przy ul. Wodnej 22. Ponadto odnowiony zostanie wystrój plastyczny klatki schodowej w budynku przy ul. Strzeleckiej 25 (14 tys. zł). W tym roku miejskie dotacje pomogą także w konserwacji i zabezpieczeniu reliktów grobów Mieszka I i Bolesława Chrobrego (20 tys. zł), które znajdują się w podziemiach poznańskiej katedry.

Dotacja w wysokości 105 tys. zł pozwoli na kontynuację prac przywracających świetność szczególnemu obiektowi, jakim jest historyczny wiatrak (turbina wietrzna) z 1910 roku, który stoi przy ul. Milczańskiej 2. To jedyny taki obiekt na terenie Poznania. Tegoroczne wsparcie przeznaczone jest na dofinansowanie wykonania wzmocnień konstrukcyjnych tego zabytku - informują miejscy urzędnicy.

Kolejną grupą obiektów, które otrzymają w tym roku wsparcie, są najcenniejsze budynki sakralne w Poznaniu. Dwie dotacje przeznaczone zostały na kontynuację prac przy pl. Bernardyńskim ( po 270 i 50 tys. zł). 100 tys. zł trafi też do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej przy ul. Mariackiej 15. Z kolei Klasztor Karmelitów Bosych uzyskał dofinansowanie w wysokości 140 tys. zł na remont dachu wraz z częścią elewacji kościoła przy ul. Działowej 25.

Dotacje przyznano także na zachowanie zabytkowych elementów wnętrz obiektów sakralnych. Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego otrzyma 37 tys. zł na konserwację i renowację dwóch witraży zachodniego skrzydła kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Bożej Pocieszenia na rogu ul. Szewskiej i Dominikańskiej. 15 tys. zł trafi do Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Rocha na remont trzech witraży południowej strony prezbiterium w kościele przy ul. św. Rocha 10. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu (6 tys. zł) uda się także odnowić schody zewnętrzne kościoła Ewangelicko-Metodystycznego przy ul. Ogrodowej 6 - kończą urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
6.4 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
12.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro