Reklama
Reklama

Na ulice Poznania wracają ogródki. Miasto deklaruje różne formy pomocy dla restauratorów

fot. UMP

Właściciele restauracji w Poznaniu przygotowują się już na przyjęcie klientów.

Tylko w tym roku Zarząd Dróg Miejskich wydał już 79 decyzji dotyczących ogródków i stoisk gastronomicznych dla 66 firm. Do ZDM wpłynęło też już ok. 230 wniosków o opinie plastyka miejskiego - każda taka opinia jest załącznikiem do wniosku o zajęcie pasa drogowego pod ogródek. Dla porównania: w 2020 roku Zarząd Dróg Miejskich wydał łącznie 156 decyzji dotyczących ogródków i stoisk gastronomicznych dla 112 podmiotów - informują miejscy urzędnicy.

Decyzje dotyczące ustawienia stolików przed restauracjami na Starym Rynku podejmuje Estrada Poznańska. W 2020 roku wydała ona pozwolenia dla 31 kontrahentów, a w 2021 do tej pory wpłynęło 29 wniosków - dodają.

Miasto przygotowało cały pakiet preferencyjnych zasad dla właścicieli barów, kawiarni i restauracji. Zawiera cztery ważne propozycje, które ułatwią działalność restauratorom. Zmniejszono opłaty za wynajem powierzchni w pasie drogowym. Obecnie wynosi ona jeden grosz za metr kwadratowy za dzień w terminach: do 30 czerwca 2021 i od 1 września 2021 do 15 marca 2022. W wakacje (1 lipca-31 sierpnia) właściciele lokali zapłacą połowę normalnej stawki, czyli: 0,50 zł w strefie staromiejskiej, 0,40 zł w strefie śródmiejskiej, 0,30 zł w strefie pośredniej oraz 0,20 zł w strefie peryferyjnej (za 1m2 za 1 dzień)

Przedsiębiorcy mogą stawiać ogródki na miejscach parkingowych przed lokalami gastronomicznymi (dotyczy obszarów objętych strefą zamieszkania lub tempo 30). Restaurator zostanie zwolniony z obowiązku przygotowywania, zatwierdzenia i wdrożenia tymczasowej organizacji ruchu związanej z ustawianiem ogródka na miejscach parkingowych. Wystarczy, że złoży wniosek, a obowiązki te przejmie Zarząd Dróg Miejskich w porozumieniu z Miejskim Inżynierem Ruchu - przekazują urzędnicy.

Trzecia propozycja to ogródki "satelitarne" - dla tych restauracji, barów czy kawiarni, które nie mają możliwości ustawienia stolików bezpośrednio przed lokalem. Ta propozycja umożliwi ulokowanie ich w pewnym oddaleniu, we wskazanych przez restauratorów i zaakceptowanych przez ZDM miejscach.

Po czwarte, ogródki gastronomiczne i stoiska promocyjne mogą być ustawiane na szerokości większej niż szerokość lokalu gastronomicznego (ale nie większej niż sąsiadujących).
Ważną zmianą jest również to, że ogródki gastronomiczne i stoiska promocyjne w 2021 roku mogą funkcjonować przez cały rok. W latach ubiegłych mogły działać tylko do końca października.

Miasto Poznań konsekwentnie obniża też czynsze dla przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalach użytkowych Zarządu Komunalnych Zasobów Mieszkaniowych. Ponadto w lutym 2021 r., podczas sesji Rady Miasta Poznania, radni jednogłośnie przedłużyli do 30 września termin wniesienia pierwszej i drugiej raty opłaty za korzystanie w 2021 r. z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

Restauratorzy, którzy są podatnikami podatku od nieruchomości, mogą również ubiegać się o pomoc indywidualną przewidzianą w ustawie - np. o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie jej na raty, także odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub o umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych. Ulgi te przyznawane są na wniosek podatnika - dodają urzędnicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
6℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro