Reklama

Dziki w Poznaniu: miasto zapowiada stanowcze działanie

archiwum | fot. Czytelnik
archiwum | fot. Czytelnik

Planowane jest opracowanie programu profilaktyki, czyli działań mających pomóc w usuwaniu przyczyn, a nie tylko skutków ewentualnego zagrożenia.

Jak przekazują miejscy urzędnicy opracowania programu profilaktyki podejmą się specjaliści, którzy na co dzień zajmują się tematyką dzikich zwierząt, m.in. naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przedstawiciele Polskiego Związku Łowiectwa i kół łowieckich czy Powiatowy Lekarz Weterynarii. Do współpracy zaproszeni zostaną także przedstawiciele Rady Miasta Poznania oraz organizacji samorządowych.

Zespół zostanie powołany do końca czerwca. Zakładamy, że do końca roku uda się opracować program działania - tak, aby w 2022 r. można było już podjąć konkretne kroki. Profilaktyka jest bardzo ważna. Pozwoli skupić się na usuwaniu przyczyn, a nie skutków obecności dzików w mieście - tłumaczy Mieczysław Broński, dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich.

Problem dzików w mieście występuje od lat, jednak w ostatnim czasie mocno się nasilił. Jak informuje miasto każdego roku z Poznania w sposób trwały usuwanych jest ok. 450 dzików. Na likwidację zagrożeń ze strony dzikich zwierząt przeznaczanych jest rocznie ok. 140 tys. zł. Poznań korzysta z usług specjalistycznej firmy, której przedstawiciele przez całą dobę są w stanie zapewnić odstrzał dzików, by w ten sposób usunąć zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Współpracuje też z dwoma kołami łowieckimi, które działają na terenie stolicy Wielkopolski - "Ratusz", "Sokół" i "Ryś" - przekazują urzędnicy. Takie działania są konieczne - dodają.

Dziki wzbudzają w wielu mieszkańcach lęk o zdrowie i życie, coraz częściej dewastują też mienie mieszkańców. Walkę z dzikami utrudnia wprowadzenie na terenach Poznania i powiatu poznańskiego strefy żółtej Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Jeszcze w 2019 r., odłowione dziki wywożone były około 40 km od granic miasta, a odstrzelone zwierzęta były przekazywane bezpośrednio do punktów skupu. Obecnie nakazany przez ustawodawcę jest odstrzał redukcyjny oraz odłów z uśmierceniem. ASF spowodowało, że każdy zabity dzik musi być przekazany do chłodni, gdzie czeka na wyniki badań weterynaryjnych. Miasto zakupiło takie urządzenia i użyczyło je kołom łowieckim, współpracującym z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa - informują urzędnicy.

Do mieszkańców cały czas trafiają informacje, by nie dokarmiać dzikich zwierząt oraz jak się zachować, gdy już spotkamy je na swojej drodze. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa wydał i rozprowadził ok. 100 tys. ulotek, informujących o tym, jak zachować się podczas spotkania z dzikimi zwierzętami. Również straż miejska reaguje na każdą informację o pojawieniu się dzików na terenach zurbanizowanych - przekazują urzędnicy.

Strażnicy miejscy apelują, aby w przypadku spotkania dzików, nie zaczepiać ich, a psy trzymać na smyczy. Najlepiej w ogóle nie nawiązywać kontaktu wzrokowego. W żadnym wypadku nie należy robić sobie z dzikami zdjęć, nie podchodzić do nich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro