Reklama
Reklama

Wymiana gruntów: atrakcyjna działka na Garbarach dla dewelopera, teren na Podolanach dla miasta

fot. Google Street View

Miasto szykuje się do wymiany gruntów z prywatnym podmiotem.

Jak informuje poznańska "Gazeta Wyborcza", chodzi o ostatnią niezabudowaną działkę przy Garbarach, u zbiegu z ul. Wielką. Spółka VINCI Immobilier Polska posiada już prawo do sąsiednich gruntów. Przedstawiciele Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP tłumaczą, że transakcja ma zapewnić spójne zagospodarowanie terenu i jest motywowana "troską o ład przestrzenny historycznego centrum miasta oraz o architektoniczną i estetyczną spójność tej jednej z najbardziej reprezentacyjnych jego części". Co powstanie w miejsce starego pawilonu? W 2019 roku wydano warunki zabudowy, umożliwiające budowę 7-piętrowej kamienicy. Na parterze przewidziano miejsce na usługi i gastronomię, a w podziemiach parking.

W zamian miasto otrzyma działkę w rejonie ul. Straży Ludowej oraz 560 tys. zł w gotówce, bo taka jest różnica w wartości gruntów. Teren na Podolanach jest według urzędników potrzebny ze względu na planowany w tym rejonie zbiornik retencyjny.

Do finalizacji transakcji, którą negatywnie zaopiniowała Rada Osiedla Stare Miasto, ma dojść na przełomie maja i czerwca. "Gazeta Wyborcza" przypomina, że pierwotnie miasto za teren na Garbarach miało otrzymać grunty w rejonie ul. św. Wawrzyńca, pomiędzy Kościelną a Żeromskiego. Miał tam powstać publiczny park, ale deweloperowi nie udało się pozyskać tej działki.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejny dzień z ostrzeżeniami. Gdzie obowiązują alerty IMGW?
1℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro