Reklama

Kierowcy pojadą Nową Naramowicką! Autobus już po próbnym przejeździe

fot. PIM
fot. PIM

Przed nami kolejny etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice.

- Budowa trasy na Naramowice to oprócz torowiska także nowy układ drogowy, w tym ulica Nowa Naramowicka, z której mieszkańcy będą mogli już wkrótce korzystać. Na świeżo wybudowanej drodze wytyczone zostaną buspasy. Pojawi się również dodatkowy przystanek, który zwiększy wygodę pasażerów. To kontynuacja działań na rzecz uprzywilejowania komunikacji zbiorowej podczas objazdów, towarzyszących inwestycji już od początku zasadniczych robót budowlanych - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W nocy z 14 na 15 maja wprowadzone zostaną zmiany związane z przebudową ulicy Łużyckiej. - W rejonie skrzyżowania z tzw. Nową Naramowicką przewiduje się wprowadzenie ruchu wahadłowego sterowanego za pomocą sygnalizacji świetlnej. Tej samej nocy uruchomiona zostanie część powstałej drogi wzdłuż torów tramwajowych, od ul. Łużyckiej aż do zejścia nowego odcinka ul. Naramowickiej ze starą. Dostępna będzie jezdnia tego odcinka ulicy, prace nad budową chodników i dróg rowerowych jeszcze trwają - podają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Choć Nowa Naramowicka powinna zostać oddana kierowcom w przyszłym roku, miasto postanowiło udostępniać trasę odcinkami wcześniej. - W trakcie prac na ul. Łużyckiej obowiązywać będą objazdy. Kierowcy poruszający się ul. Lechicką w kierunku Piątkowa będą kierowani przez ul. Dworską, Karpią, Sarmacką i dalej nowym układem do ul. Łużyckiej. Natomiast dojazd od rejonu ul. Rubież w kierunku Piątkowa możliwy będzie ul. Naramowicką, Sarmacką i Nową Naramowicką do ul. Łużyckiej. W kierunku centrum ruch poprowadzony zostanie ul. Naramowicką i Sarmacką do Nowej Naramowickiej. Ulica Łużycka na odcinku między tzw. nową a starą ul. Naramowicką pozostanie jednokierunkowa, dzięki czemu dojazd do Naramowic od strony zachodniej nie zmieni się. Ruch na skrzyżowaniu ul. Nowej Naramowickiej i Sarmackiej będzie sterowany za pomocą sygnalizacji świetlnej, zmieni się także pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu ulic Naramowicka/Sarmacka/Karpia - dodają.

- W ramach planowanej zmiany organizacji ruchu zamknięta zostanie ul. Naramowicka na odcinku od ul. Dworskiej do ul. Karpia/Sarmackiej. Dojazd do posesji przy ul. Naramowickiej nr 144-148 i Dworskiej pozostaje niezmienny, tj. od ul. Karpiej i Dworskiej, a piesi nadal będą mogli poruszać się wschodnią stroną ulicy. Zamknięta zostanie jednak północna strona chodnika na ul. Łużyckiej od przystanku autobusowego os. Łokietka I w kierunku ul. Naramowickiej (dostępna pozostanie część południowa). Przebudowany zostanie również wjazd od ul. Łużyckiej do bloków na os. Łokietka nr 8 i 10, w czasie robót dojazd możliwy będzie główną drogą osiedlową, a następnie pieszojezdnią pomiędzy tymi budynkami.

W ramach zmiany organizacji ruchu inaczej funkcjonować będzie transport zbiorowy. Przystanki autobusowe "Naramowice" zostaną przesunięte na Nową Naramowicką. - Dla autobusów jadących w kierunku północnym, na ul. Naramowickiej za skrzyżowaniem z ul. Łużycką, powstanie dodatkowy przystanek Sielawy n/ż. 13 maja przewidziana jest również likwidacja stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego, a następnie biletomatu przy przystanku Naramowice. Niewielkim zmianom na terenie Naramowic ulegną trasy linii nr 144, 146, 167, 169, 911, 214 i 224.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro