Ogłoszono kolejny przetarg na wybór wykonawcy przebudowy płyty Starego Rynku
- Będziemy walczyć do końca - zapowiada Jacek Jaśkowiak.
Jeszcze w kwietniu pisaliśmy, że inwestycja stoi pod znakiem zapytania. Wszystko zależało od tego, czy miastu uda się dojść do porozumienia z gestorami sieci w sprawie ewentualnego wzrostu kosztów prac. Przebudowa płyty rynku to bowiem przede wszystkim przebudowa podziemnych instalacji. W tradycyjnym przetargu nie zgłosił się nikt, ale w drodze negocjacji pojawiła się firma, która zaproponowała przebudowę płyty rynku za... 30 milionów złotych więcej niż przewidziało miasto. Konkretnie za około 125 mln złotych. Miasto chciało przeprowadzić prace za nieco ponad 92 mln złotych.
Teraz Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły kolejny przetarg na wybór wykonawcy prac. - Włożyliśmy już bardzo dużo wysiłku w to przedsięwzięcie i będziemy walczyć do końca o to, by ambitny plan, jakim niewątpliwie jest przywrócenie blasku wizytówce Poznania, mógł zostać zrealizowany. Stąd kolejne postępowanie przetargowe. Nie byłoby ono możliwe bez dobrej współpracy z zarządcami podziemnej infrastruktury, za którą dziękuję. Liczymy, że tym razem uda się wyłonić wykonawcę tej ważnej dla miasta inwestycji - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
- Przed ogłoszeniem powtórnego przetargu do specyfikacji warunków zamówienia i projektu umowy z wybranym wykonawcą wprowadziliśmy zmiany, które - mamy nadzieję - wpłyną na liczbę złożonych ofert oraz ich cenę, a w efekcie pozwolą skutecznie rozstrzygnąć postępowanie. Wśród najważniejszych jest wydłużenie czasu na projektowanie o 30 dni, przesunięcie terminu końcowego do 31 sierpnia 2023 roku, wprowadzenie terminu udostępnienia chodników przed kamienicami wokół płyty Starego Rynku wiosną 2023 roku, zmiana cyklu płatności z kwartalnego na dwumiesięczny, a także dodanie możliwości wykonania robót budowlanych dla sieci gazowej bezpośrednio przez Polską Spółkę Gazownictwa lub podmiot trzeci, któremu ta spółka zleci te prace - mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Oferty w przetargu można składać do 20 maja. Jeśli w czerwcu uda się wyłonić wykonawcę i podpisać z nim umowę, jesienią ruszą prace przygotowawcze, a wiosną przyszłego roku - prace zasadnicze. - W efekcie zaplanowanych robót powstanie nowa konstrukcja i nawierzchnia Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Teren objęty rewaloryzacją pokryją kamienna kostka i płyty kamienne. Wykorzystany zostanie również zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Poruszanie się po nowej nawierzchni ułatwi obniżenie chodników w stosunku do płyty Starego Rynku i przebudowywanych fragmentów ulic do 2 cm - podają PIM.
W ramach prac powstanie kanalizacja deszczowa, zbiorniki retencyjne, a także zmodernizowane zostaną sieci wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa. Dodatkowo na rynku zaplanowano trzy wyspy zieleni - klomby z drzewami i siedziskami, a także wertykalny ogród na ścianie Galerii Arsenał.
Najpopularniejsze komentarze