Reklama
Reklama

W Wielkopolsce powstaje kolejny batalion WOT: poszukiwani rekruci!

fot. DWOT
fot. DWOT

Batalion powstanie w Dolaszewie pod Piłą.

Dziś w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej działa 2000 żołnierzy. Prowadzą działania nie tylko w Wielkopolsce, ale też na terenie województwa lubuskiego. Trzy z czterech brygad (w tym powstająca w Dolaszewie) mają swoje siedziby w Wielkopolsce, a jedna w Lubuskiem. Teraz poszukiwani są chęci do zostania "terytorialsem". - Nowy pododdział przyjmie w swoje szeregi blisko 600 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności batalionu będzie północna część Wielkopolski. Rekrutacja trwa, a pierwsze szkolenie rozpocznie się 14. maja, w działających już od kilku lat batalionach - wyjaśniają Anna Jasińska-Pawlikowska oraz Marcin Misiak z 12. WBOT.

- Powstanie nowego batalionu to długo wyczekiwany moment. Województwo Wielkopolskie jest rozległe, więc pokonanie trasy na szkolenie z północy na południe często zajmuje kilka godzin. W tej chwili, przed Wielkopolanami z północy, którzy chcą związać swoje życie z wojskiem a jednocześnie nie chcą pozostawiać swojego dotychczasowego życia zawodowego, otwierają się kolejne drzwi. Przyszli żołnierze będą mogli służyć blisko w swojej rodzinnej miejscowości - tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca wielkopolskich terytorialsów.

Terytorialsami mogą zostać zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy do tej pory nie pełnili żadnej służby wojskowej. Mogą to być również rezerwiści. Kryteria? Przede wszystkim ukończone 18 lat. Rekruci przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, po którym złożą przysięgę wojskową.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czerwiec? W nocy raczej marzec. Jest ostrzeżenie IMGW!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
1.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro