Reklama
Reklama

Maleją szanse Bartłomieja Wróblewskiego na zostanie RPO. Nie poprze go senator PSL z Poznania

fot. Bartłomiej Wróblewski @ FB
fot. Bartłomiej Wróblewski @ FB

Jan Filip Libicki poinformował dziś o swojej decyzji.

Senator Jan Filip Libicki dziś rano na antenie RMF FM zapowiedział, że wstrzyma się od głosu podczas głosowania nad kandydaturą posła Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich, choć wcześniej wiadomo było, że rozważał jego poparcie. Senator na swoim blogu wyjaśnił swoją ostateczną decyzję.

Bo kluczowa jest dla mnie odpowiedź na pytanie: czy Rzecznik Praw Obywatelskich jest w stanie skutecznie blokować prawne sankcjonowanie zjawisk społecznych, którym jestem przeciwny? Zjawisk, o których symbolicznie, w wywiadzie z Robertem Mazurkiem, w maju 2019 roku mówił Paweł Rabiej: "Najpierw związki partnerskie, potem małżeństwa homoseksualne, a na końcu adopcja dzieci przez te pary". Otóż - po zastanowieniu - doszedłem do wniosku, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma narzędzi, aby to skutecznie robić - wyjaśnił senator.

Skoro więc Bartłomiej Wróblewski na stanowisku Rzecznika nie może realnie wpłynąć na sytuację, którą opisałem powyżej, w duchu konserwatywnym - tak jak nie mógł wpłynąć na nią Adam Bodnar w duchu liberalnym - a do tego obciąża go brak sprzeciwu wobec PiS-owskiej dewastacji wymiaru sprawiedliwości, nie oddam także głosu za jego kandydaturą. Bo jego wybór byłby wyłącznie sukcesem politycznym PiS - dodał.

Senator Libicki wyjaśnia też, że nie będzie unikał głosowania, a po prostu wstrzyma się od głosu. Nie mogą głosować przeciw jego kandydaturze. Zawsze byłem przeciwnikiem aborcji eugenicznej i jasno mówiłem o potrzebie usunięcia przesłanki do niej z polskiego prawa. Z tego powodu - za Markiem Biernackim i Jackiem Tomczakiem - opuściłem w 2018 roku Platformę Obywatelską - wyjaśnia.

Przypominamy. 5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich zakończyła się we wrześniu ubiegłego roku. Adam Bodnar zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich będzie pełnił funkcję do czasu wybrania jego następcy. Do tej pory jednak nie udało się tego zrobić. Kandydatura wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka została odrzucona przez Senat, z kolei przez Sejm nie przeszła kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, wskazywanej przez opozycję i organizacje pozarządowe. W kwietniu Sejm głosami posłów Zjednoczonej Prawicy wybrał Bartłomieja Wróblewskiego na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Głosowanie w Senacie odbędzie się w przyszłym tygodniu. Jeśli większość senatorów nie zgodzi się na to, by Bartłomiej Wróblewski został RPO, Sejm będzie musiał powołać na to stanowisko innego kandydata.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro