Reklama
Reklama

Godło Polski zamiast sowieckiej czerwonej gwiazdy na Cytadeli?

Obelisk z gwiazdą | fot. CYRYL
Obelisk z gwiazdą | fot. CYRYL

Z taką propozycją wystąpił poznaniak.

Poznaniak Tomasz Kusiak wystąpił z wnioskiem o zamontowanie Godła Rzeczypospolitej Polskiej na szczycie obelisku Pomnika Bohaterów na poznańskiej Cytadeli. Jak przypomina Kusiak, czerwona gwiazda zniknęła z obelisku w 1990 roku. - Zgodnie z projektem pomnik postawiono na okoliczność upamiętnienia żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach o Poznań w 1945 roku - tłumaczy. - W 1997 roku, wskutek tchórzostwa narodowego, ówczesne władze miasta Poznania zarządziły zawieszenie tożsamego sowieckiego symbolu komunistycznego ZSRR, lecz w połowie wysokości obelisku tego pomnika i w mniejszym rozmiarze i innym kolorze jako odlanego z brązu - dodaje.

- Zainstalowanie Godła RP na szczycie obelisku, czego uprzednie i ówczesne władze Poznania nie zechciały dotychczas uczynić, zarówno upamiętni żołnierzy RP poległych w walce z żołnierzami Armii Czerwonej, jak i nadto oznaczy wyższość znaczenia działań żołnierzy RP w celu obrony naszego kraju nad działaniami żołnierzy Armii Czerwonej w naszym kraju celem wyzwolenia naszego kraju spod okupacji niemieckiej dla zajęcia go pod swoją okupację na kilkadziesiąt kolejnych lat - wyjaśnia wnioskodawca.

Pismo w tej sprawie trafiło do władz Poznania, które przekazały je dalej - do wojewody wielkopolskiego. - Propozycja dotyczy zmiany wyglądu pomnika, stanowiącego integralną część cmentarza wojennego. Interwencja w bryłę pomnika i dodanie elementów zmieniających jego wygląd, przekracza zakres zadania realizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej, w ramach zawartego z wojewodą porozumienia dotyczącego bieżącego utrzymania terenu cmentarza wojennego - informuje Wojciech Kasprzak z Wydziału Organizacyjnego UM Poznań. - Pozwolenie na budowę pomników (remont), wydaje wojewoda - dodaje.

Sprawa nie została jeszcze rozpoznana.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro