Reklama
Reklama

Majówka na świeżym powietrzu. Gdzie możemy rozpalić grilla?

fot. Straż Miejska

Mimo kiepskich prognoz pogodowych, zapewne wiele osób w najbliższych dniach będzie miało ochotę rozpalić grilla. Jak grillować zgodnie z prawem?

Jak zauważają strażnicy miejscy w Poznaniu mamy ponad 60 parków i zieleńców. Wszystkie te miejsca objęte są regulaminem i w żadnym z tych miejsc nie ma zgody na to, aby rozpalić grilla. Takim miejscem mogą być natomiast tereny nad Wartą. Jakiś czas temu miasto wyznaczyło tam strefy, w których można urządzić sobie piknik. W najbliższym czasie na terenach nad Wartą WGN ustawi specjalne kosze przeznaczone m.in do zużytych, jednorazowych grilli - informuje Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej.

W obecnym stanie prawnym żaden przepis nie zabrania grillowania jako formy spędzania czasu wolnego. Strażnik nie może ukarać za samo grillowanie, ale za zadymianie, czy zakłócanie spokoju innym już tak. Dlatego za każdym razem musimy przestrzegać zasad związanych z bezpieczeństwem naszym i innych osób oraz zachować normy społeczne i przepisy p. pożarowe - dodaje i przypomina, że za zakłócanie spokoju i porządku publicznego innym osobom może grozić mandat zw wysokości od 100-500 zł.

Należy też pamiętać, by zawsze po sobie sprzątać. Jeśli możemy przynieść na biesiadę pełne siatki jedzenia, to tym bardziej możemy zabrać ze sobą śmieci i wrzucić je do kosza - dodaje Piwecki. Za zaśmiecanie grozi nam mandat od 50 do 500 zł.

Funkcjonariusze apelują też byśmy nieustannie pamiętali o zachowaniu dystansu społecznego i nie grupowania się powyżej 5 osób.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
10℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro