Reklama
Reklama

"Kolos" na lotnisku w Krzesinach: zobacz zdjęcia

fot. Piotr Łysakowski / 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
fot. Piotr Łysakowski / 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego

W czwartek na wojskowym lotnisku w Krzesinach wylądował jeden z największych samolotów transportowych na świecie - Antonow AN-124.

O przelocie informowaliśmy już na naszym portalu dzięki czujności naszych Czytelników, którym w czwartek nie umknęła obecność kolosa na naszym niebie.

- 29 kwietnia 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny rozpoczęła przemieszczenie do Bazy Lotniczej Beja w Portugalii na największe tegoroczne lotnicze ćwiczenie NATO - Nato Tiger Meet 2021, które potrwa od 2 do 14 maja. Udział w ćwiczeniu jest dużym wyzwaniem pod kątem logistycznym, a do przerzutu personelu oraz sprzętu obsługowego samolotów F-16, użyty został jeden z największych samolotów transportowych - Antonow AN-124, użytkowany przez Polskę w ramach inicjatywy SALIS, oraz rządowy Boeing 737 - informują kpt. Anna Issel oraz kpt. Robert Filipczuk z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

- Tiger Meet 2021 jako ćwiczenie taktyczne z wojskami będzie symulacją realnego, nowoczesnego pola walki z odwzorowaniem prowadzenia działań bojowych w warunkach zagrożenia we wszystkich domenach operacyjnych wyodrębnianych przez NATO: w powietrzu, na lądzie, wodzie, cyberprzestrzeni oraz w przestrzeni kosmicznej - dodaje.

Jak wyjaśnia kpt. Issel, NATO od 2018 roku ma podpisaną umowę z firmą Antonov Logistics Salis, w ramach której wojsko może wykorzystywać w ramach kontraktów samoloty AN-124, ale też inne duże maszyny - AN-225, AN-22 i IL-76 (ICAO rozdział IV), w zależności od dostępności. - Na mocy tej umowy państwa uczestniczące w projekcie SALIS mają zapewniony dostęp do zdolności strategicznego transportu lotniczego ładunków ponadgabarytowych w oparciu o uzgodniony kontyngent godzin lotu rocznie. Obecna umowa obowiązuje do roku 2021 z opcją przedłużenia o kolejne pięć lat - tłumaczy.

Antonow AN-124 pojawi się ponownie w Krzesinach 14 maja.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro