Reklama
Reklama

Na Collegium Altum pojawią się logo i nazwa uczelni. Architekci przeciwni

fot. Edyta Stec / archiwum
fot. Edyta Stec / archiwum

Stowarzyszenie Architektów Polskich w Poznaniu poinformowało o sprawie na Facebooku.

- Dwa tygodnie temu architekt Witold Milewski, współautor budynku Collegium Altum w Poznaniu (charakterystyczny wieżowiec Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu), został poinformowany (SARP otrzymał pismo do wiadomości) przez władze Uczelni, że w ramach przeprowadzanej modernizacji energetycznej budynku na dwóch elewacjach części wysokiej budynku zostaną zamieszczone symbole uczelni - logotyp i godło. Stowarzyszenie wystąpiło z pismem do Rektora o udostępnienie materiałów wizualnych, które pomogłyby ocenić zasadność umieszczenia logotypu i godła UEP na budynku. Do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie otrzymaliśmy. W naszej opinii bryła wysokiej części zespołu urbanistyczno-architektonicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (Collegium Altum), jest już wystarczająco charakterystycznym elementem sylwety miasta i nie wymaga podkreślania budynku dodatkowymi akcentami wizualnymi - informuje SARP Poznań.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z uczelnią. Krzysztof Skrzypek, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu potwierdza, że na wysokich partiach Collegium Altum pojawi się nazwa uczelni. - Nie będzie to nazwa podświetlana, bo obiekt znajduje się na trasie samolotów udających się na lotnisko Ławica i taki świecący napis mógłby przeszkadzać pilotom. Będzie to jasny napis, ale bez podświetlenia - tłumaczy. - Przez lata na Collegium Altum wisiała nazwa uczelni (co widać na naszym zdjęciu - przyp. red.), ale nie chcemy wracać do takiego rozwiązania. Zapadła więc decyzja o umieszczeniu napisu na ścianach. Będzie to napis "Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu" oraz logo uczelni - dodaje.

Dlaczego budynek zostanie "podpisany"? - To jest nasz budynek i chcemy, żeby nazwa uczelni na nim widniała. Nie jest to więc żadna reklama. Co istotne, mamy zgody Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta. Napis znalazł się w projekcie termomodernizacji obiektu i został zaakceptowany także przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Chcemy, by był jak najbardziej estetyczny - zaznacza. Wiadomo, że napisy i logo pojawią się po zachodniej i wschodniej stronie obiektu. Ich malowanie zaplanowano na lato.

Przypomnijmy, że od stycznia ubiegłego roku trwa termomodernizacja tego jednego z najsłynniejszych poznańskich budynków. Jej koszt to prawie 41 mln złotych. Prace mają się zakończyć na przełomie 2021 i 2022 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
15.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro