Reklama
Reklama

Konferencja Klimatyczna trwa

Trwają obrady delegatów z prawie 200 państw świata. Do negocjacji przystąpiła już polska reprezentacja kierowana przez Ministra Janusza Zaleskiego. Wiemy też, że zaplanowano już zmiany w przebiegu Konferencji.

Konferencja Klimatyczna organizowanajest przede wszystkim po to,określić cele "wspólnej wizji" nowego porozumienia w sprawiezmian klimatu.Dla polskiej reprezentacji najważniejsze jest wypracowanie agendy planu działań na roknaszej prezydencji. Ważne jest również, by rozpocząć dyskusję omożliwościach redukcji emisji gazów cieplarnianych. Podczas COP-14 dokonany zostanie przegląd Protokołu z Kioto.

Nazeszłorocznej konferencji, która odbywała się na Bali, powołano Fundusz Adaptacyjny, który mafinansować działania związane z dostosowywaniem się do negatywnych następstw zmian klimatycznych.Celem obecnej Konferencji będzie m.in. ustalenie zasad funkcjonowania Funduszu orazźródeł jego zasilania. Polska reprezentacja będzie też poruszać temat nowoczesnych technologii. Polsce zależy na tym, by kraje rozwijające się miały do nich dostęp.

Okazuje się, że państwo, które jest gospodarzem COP ma przed sobą najtrudniejsze zadanie. Nie tylko musiało zorganizować imprezę, ale podczas jej trwania, przedstawiciele Polskimuszą uczestniczyć we wszystkich (lub w większości) spotkaniach, nawet tych nieoficjalnych. Sprawę komplikuje fakt, że podczas COP-14 działa 6 grup i 6 sesji. Każda zajmuje się innymi zagadnieniami. Członkowie delegacji muszą więc trzymać rękę na pulsie i zbierać informację ze wszystkich zespołów. O przebiegu spotkań informują następnie prezydenta Konferencji - Ministra Środowiska, Macieja Nowickiego.

To dopierotrzeci dzień COP-14, a już nie obyło się bez zmian w obradach. Wszystko spowodowane jest przez święto ofiar - Eid Al-Adha. Z tegowzględu, dniem wolnym od obrad miał być najbliższy wtorek. Eid Al-Adha jest świętem ruchomym, wyznaczanym zgodnie z fazami księżyca.Właśnie zpowodufaz księżyca zmienionotermin dnia wolnego - na najbliższyponiedziałek.Wszystkie zaplanowane naten dzieńrozmowy zostaną przeniesione na wtorek.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
7.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro