Reklama
Reklama

2 miliony na zabytki w powiecie poznańskim. Będą remonty nie tylko kościołów

Zamek Kórnik | fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Do podziału jest rekordowa kwota 2,2 mln zł. Dotacje zostaną przekazane aż 30 obiektom. Dodatkowo 400 tys. zł otrzymają franciszkanie na ratowanie świątyni w Poznaniu.

W powiecie poznańskim znajduje się prawie 550 obiektów architektury i budownictwa, zespołów parkowych i cmentarzy, a także ponad 50 stanowisk archeologicznych wpisanych do rejestru zabytków. Blisko 60 z nich uzyskało już dofinansowanie. Dotychczas na ochronę zabytków samorząd przeznaczył prawie 11 mln zł. Teraz są kolejne środki.

Właściciele powiatowych zabytków od lat mogą liczyć na naszą pomoc w prowadzeniu remontów. Troszczymy się zarówno o wygląd takich miejsc, jak i poprawę ich stanu technicznego - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. Od 2014 roku na renowacje i konserwacje wydaliśmy już blisko 11 mln zł. To dzięki temu w powiecie pięknieją wille, elewacje starych kościołów, wiekowe ołtarze czy parki. Popularność programu widać w rosnącej liczbie wniosków składanych przez mieszkańców i przedsiębiorców z naszego terenu - dodaje starosta.

Przy wsparciu powiatu poznańskiego w bieżącym roku prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przeprowadzone zostaną w 30 historycznych miejscach.

Największe dofinansowanie trafi do zamku w Kórniku. Ponad 274 tys. zł zostaną przeznaczone na odnowę średniowiecznych murów wewnętrznych przyziemia. Wsparcie trafi też do kórnickiego kościoła Wszystkich Świętych, do kościoła Najświętszej Marii Panny w Sobocie. Dużym wsparciem finansowym może cieszyć się również Luboń. W tym roku prace renowacyjne zostaną przeprowadzone przy trzech zabytkach. 150 tys. zł otrzyma budynek willowy przy ul. Armii Poznań, a 100 tys. zł Hala Poelziga -przekazuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Należy wspomnieć o nowości w powiatowych dotacjach jaką jest konserwacja zieleni. Mowa tu o pracach w koronach wiekowych drzew pomnikowych z alei lipowych w obszarze historycznego układu miasta Lubonia - powiedział Wiesław Biegański, powiatowy konserwator zabytków. Na zabiegi podtrzymujące żywotność i zapobiegające bezpowrotnemu zniszczeniu drzewostanu przeznaczone zostanie 20 tys. zł - dodaje.

Kolejny raz powiat przekaże pieniądze na ratowanie drewnianego kościoła św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rogalinku. Dofinansowanie otrzyma również XV-wieczny kościół św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie, gdzie planowana jest konserwacja ołtarzy bocznych północnego i południowego. To kolejny uratowany obiekt sakralny w powiecie poznańskim. Gdyby nie powiatowe dofinansowanie, mógłby nie przetrwać. Pomoc finansowa dla kościoła wyniosła już prawie 760 tys. zł.- dodaje Jan Grabkowski.

Program dofinansowania po raz pierwszy w tym roku objął prace na terenie dawnego szpitala psychiatrycznego w Owińskach. Przeprowadzony tu zostanie remont dachu budynku pensjonarskiego dla kobiet, w tym wzmocnienie części kominów i osadzenie ławek kominiarskich. Na ten cel zaplanowano 45 tys. zł - dodaje rzeczniczka.

Wsparcie otrzymają również kościół św. Marcina i św. Wincentego Męczennika w Skórzewie oraz dom jednorodzinny przy ul Kolejowej 2 w Dopiewie. Z pomocy powiatu skorzysta też kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku. Wśród debiutantów w programie jest dawne kasyno oficerskie w Biedrusku. Pomoc uzyskają również zabytki w gminie Stęszew - kościół św. Idziego w Modrzu oraz dworzec kolejowy w Strykowieoraz kościół św. Trójcy w Stęszewie.

Należy podkreślić różnorodność dotowanych przedsięwzięć. Zarówno pod względem funkcji, skali, materiału oraz charakteru czy rodzaju zabytków, wskazując na bogactwo krajobrazu kulturowego powiatu i rosnącą w wyniku tych działań atrakcyjność turystyczną - zaznacza Wiesław Biegański.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
4.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro