Reklama
Reklama

Masz punkty karne? Zapłacisz więcej za OC. Mandaty także w górę

Polacy znów będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni.

Jak pisze "Rzeczpospolita", prace nad waloryzacją taryfikatora mandatów są już na ukończeniu, co potwierdził na Twitterze Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Resort nie odpowiada na razie na pytania o szczegóły projektu.

To jednak nie koniec. Rząd chce powiązać wysokość składki ubezpieczenia OC z liczbą punktów karnych. Takie rozwiązanie popiera Polska Izba Ubezpieczeń, a także Instytut Transportu Drogowego.

- Do tej pory składki ubezpieczenia są podwyższane kierowcom, którzy spowodowali wypadek czy kolizję. Czyli już po fakcie. Tymczasem uzależniając składkę od zachowania kierowcy na drodze, można mieć wpływ na minimalizację ryzykownych zachowań - powiedziała "Rzeczpospolitej" Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Z kolei Paweł Łukasik z Polskiego Towarzystwa Kierowców sprzeciwia się podwyższeniu mandatów, mającemu na celu łatanie dziury w budżecie. Kierowcy łaskawszym okiem mogliby spojrzeć na zmianę taryfikatora, gdyby środki trafiały np. na specjalny fundusz, mający poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Podwyższenie składek OC to już osobny problem. Warto zauważyć, że dzisiaj ubezpieczenie przypisane jest do konkretnego pojazdu, którym często jeżdżą różne osoby. Takie rozwiązanie wymagałoby zmiany koncepcji ubezpieczeń, inaczej stworzy się pole do nadużyć i system nie będzie szczelny.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
13.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro