Reklama
Reklama

Podwyżki, podwyżki

Przyszły rok będzie dla poznaniaków pełen podwyżek. Najpierw pisaliśmy o zmianie wysokości czynszów, dziś wiemy, że to nie jedyna podwyżka, jaka nas czeka. Nawet dwudziestokrotnie wzrośnie opłata za użytkowanie wieczyste gruntów, na których stoją domy i mieszkania.

Urząd Miasta od lat nie zmieniał wysokości opłat za użytkowanie wieczyste. Mieszkańcy takich osiedli, jak np. Polanka I, przez długi czas płacili grosze za użytkowanie gruntu. Urzędnicy postanowili drastycznie podnieść wysokość opłat i tym sposobem niektórzy mieszkańcy osiedla zapłacą dwudziestokrotnie wyższy rachunek.

Nie można tu mówić o łamaniu prawa przez miejskich urzędników. Wysokość opłat za użytkowanie wieczyste określa się na podstawie wyznaczonej wartości gruntu. Poznań to miasto, które dynamicznie się rozwija, przez co w ostatnich latach znacznie wzrosła wartość zabudowanych gruntów.

Nawet jeśli dostaliśmy takie zawiadomienie, istnieje możliwość odroczenia zapłaty. Musimy się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Innym wyjściem jest wykupienie gruntu od miasta, jednak może to być problematyczne. Aby wykupić ziemię, zgodę musi wyrazić 100% współwłaścicieli mieszkań.

Miasto ma prawo podnieść wysokość opłat za użytkowanie wieczyste gruntów raz w roku. Niestety, nie robiono tego, gdyż w urzędzie nie ma do tego ludzi.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
23.25 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro