Reklama
Reklama

Oficjalnie: znamy harmonogram znoszenia obostrzeń. Podano daty otwarcia gastronomii, hoteli i innych branż

fot. Krystian Maj/KPRM

Poznaliśmy harmonogram znoszenia obostrzeń.

Jak poinformował premier, 1 maja zwiększone zostaną limity dotyczące uprawiania sportu na świeżym powietrzu (do 50 osób). Udostępnione zostaną też baseny i część aktywności w obiektach zamkniętych, ale tylko dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. Wtedy otwarte w pozostałej części kraju zostaną też salony fryzjerskie i kosmetyczne.

4 maja ruszą galerie handlowe, sklepy budowlane i pozostały handel detaliczny (z limitem 1 osoby na 15 mkw. Ta sama dotyczy miejsc kultu religijnego i instytucji kultury). Ponadto uczniowie klas 1-3 wrócą do szkół. Uruchomione zostaną muzea i galerie sztuki.

8 maja dopuszczona zostanie działalność hoteli i pozostałych miejsc noclegowych. Obowiązywać będzie limit 50 proc. obłożenia, zamknięte będą m.in. strefy restauracyjne.

Od 15 maja gastronomia będzie mogła przyjmować klientów, ale tylko w ogródkach na zewnątrz lokalu. Ponadto uczniowie klas 4-8 i szkół ponadpodstawowych wrócą do nauki w trybie hybrydowym. Dopuszczone zostaną wesela i inne imprezy okolicznościowe, ale tylko te organizowane "na zewnątrz" i z limitem osób do 25. Kina i teatry będą mogły działać na świeżym powietrzu. Podczas imprez sportowych zajęte będzie mogło być 25 proc. trybun.

Także 15 maja zdjęty zostanie obowiązek zakładania maseczek na zewnątrz, o ile zachowamy dystans 1,5 metra od innej osoby. Ponadto warunkiem jest spadek wskaźnika zakażeń poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców.

Na 29 maja zapowiedziano powrót do szkół wszystkich dzieci, uruchomienie siłowni i zwiększenie liczby gości podczas imprez okolicznościowych do 50. Ponadto gastronomia będzie mogła przyjmować gości wewnątrz lokalu. Także teatry będą mogły organizować wydarzenia w środku dla maksymalnie 50% widowni.

Oczywiście każdy krok odmrażania wiąże się m.in. z przestrzeganiem limitów osób i zachowaniem reżimu sanitarnego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
10℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
3.15 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro