Reklama
Reklama

Kolejna obwodnica w Wielkopolsce. Niebawem ogłoszony zostanie przetarg

fot. GDDKiA Poznań

Jest decyzja środowiskowa dla obwodnicy Strykowa.

Obwodnica o długości ponad trzech kilometrów będzie przebiegać po południowej stronie Strykowa i poprzez rondo włączy się do istniejącej drogi krajowej nr 32. Uzyskaliśmy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Strykowa w ciągu drogi krajowej nr32. Decyzja ta zatwierdza przebieg obwodnicy i pozwala na ogłoszenie postępowania przetargowego na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj - poinformowała Alina Cieślak z GDDKiA w Poznaniu. Planujemy, że postępowanie ogłosimy w połowie 2021 roku - dodała.

Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samej miejscowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu, w szczególności pomiędzy Poznaniem, Grodziskiem Wielkopolskim czy też Wolsztynem. Droga ta stanowi ważne połączenie pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą - podkreśla rzeczniczka.

Obwodnica Strykowa ma być jedną z 8, które powstaną w Wielkopolsce do 2030 roku w ramach rządowego "Programu budowy 100 obwodnic". Oto pozostałe obwodnice, które mają powstać:
- Obwodnica Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32,
- Obwodnica Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72,
- Obwodnica Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25,
- Obwodnica Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24,
- Obwodnica Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 15,
- Obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15,
- Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15.

Szacuje się, że koszt budowy 100 obwodnic w Polsce to prawie 28 miliardów złotych. Inwestycje mają być finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
10℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro