Reklama
Reklama

W centrum Poznania powstanie mural, obraz znanej malarki!

Zbliżenie na detale obrazu

Murale, czyli wielkoformatowa, ścienna sztuka, w szalonym tempie zyskują popularność w europejskich miastach.

Przy Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu wkrótce rozpoczną się prace nad nowym muralem. Ozdobi on jedną ze ścian oficyny XIX wiecznej kamienicy, przy ul. Św. Wojciech 27. Jego powierzchnia to ok.100 m ².

Planowany mural to niecodzienna realizacja. Obraz uznanej artystki zostanie przeniesiony z galerii sztuki w przestrzeń miasta. Prace Pani dr sztuki Natalii Rozmus-Esparza znajdują się w kolekcjach autorskich większości krajów europejskich, a także w Australii, USA, Hongkongu oraz w państwowych kolekcjach instytucji kulturalnych Landstinget Joenkoeping oraz Kultur Joenkoeping Kommun w Szwecji. W marcu tego roku mogliśmy podziwiać wystawę prac malarskich Pani Natalii w poznańskiej Starej Papierni, a już wkrótce jeden z obrazów artystki będzie częścią krajobrazu miejskiej zabudowy.

Obraz "Zakamarki Varenny" zostanie przeniesiony na ścianę budynku. Jest on kontynuacją kolekcji "Włoski styl", składającej się z 10 prac w kolekcji, o nazwie "Italia". Był malowany w technice olejnej na płótnie, w tym wypadku - bawełnianym o grubym splocie. Wszystkie płótna powstają w pracowni "od zera". Artystka zamawia krosna malarskie, które osobiście obija oraz naciąga i gruntuje, zgodnie ze sztuką dawnych mistrzów. Jak podkreśla dr sztuki Natalia Rozmus-Esparza "Często zdarza mi się komponować płótna o różnych teksturach, ręcznie zszywanych w jednym obrazie w taki sposób, aby podkreślały charakter przedstawianej architektury".

"Przełożenie" takiego obrazu na wielki format jest nie lada wyzwaniem! Stąd projekt jest jednym z pierwszych na skalę krajową. "Od lat jestem zwolenniczką interdyscyplinarności sztuk i w tych obszarach poruszają się moje działania. Tym bardziej jest mi miło, iż mogę wejść w przestrzeń z nową formą i nowym doświadczeniem. Do tej pory architektura była i jest głównym nurtem moich zainteresowań w malarstwie. Teraz malarstwo stanie się częścią architektury" - dodaje Natalia Rozmus-Esparza."

Za realizację muralu będzie odpowiedzialny dr sztuki Łukasz Gruszczyński. Artysta jest znany z tworzenia rzeźb, obiektów z drewna, prac site-specific oraz licznych murali. Jedną z prac, "Rzeźbę Piastowską" można podziwiać na Ostrowie Tumskim.

Przeniesienie obrazu na mur budynku to ogromne wyzwanie realizacyjne, także w idealnym odwzorowaniu kolorów. Do realizacji muralu zostanie użytych aż 96 kolorów farby.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteorologiczne dla części województwa
3℃
-2℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
19.37 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro