Reklama
Reklama

F-16 i edukacja lotnicza w Poznaniu

Po ponad miesięcznej nieobecności do Krzesin wróciły samoloty F-16. Nieobecność spowodowana była remontem płyty lotniska. Dla jednych to dobra wiadomość, dla innych utrapienie. Poznań stawia na rozwój lotnictwa, powstają kolejne klasy o profilu lotniczym. To szansa dla młodych poznaniaków na dobry zawód. Mniej zadowoleni są mieszkańcy okolic Krzesin, dla których hałas powodowany przez Jastrzębie jest nie do zniesienia.

Przez ponad miesiąc maszyny F-16 stacjonowały w Łasku (woj. łódzkie). Nie stały tam jednak bezczynnie. Piloci wylatali "Jastrzębiami" prawie 500 godzin w 210 misjach.

Remont płyty lotniska w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego przebiegł bez problemów i opóźnień. Między innymi zmodernizowano liny hamujące i zamontowano lampy krawędziowe.Od 1 grudnia "Jastrzębie"są już w Krzesinach i od 3 grudniawznowią loty szkoleniowe.

Jedni cieszą się, że maszyny są już w "domu", inni wręcz przeciwnie. Dzięki maszynom F-16w Poznaniu obserwujemy rozwój szkolnictwa lotniczego. Gimnazjum im. Franciszka Sypniewskiego(ul. Głuszyna 187) posiada w swojej ofercie klasę o profilu lotniczym. Aby dostać się na taką specjalność, trzeba nie tylko interesować się lotnictwem, ale również wykazać się wysoką średnią ocen, bardzo dobrymi ocenami z matematyki, języka angielskiego i wychowania fizycznego oraz wzorowym zachowaniem. Uczniowie w ramach tego kierunku uczą się wszystkiego o technice i mechanice lotu, nawigacji, meteorologii i historii lotnictwa. Dodatkową atrakcją są obozy lotnicze, podczas których gimnazjaliści mogą wziąć udział w lotach różnymi samolotami oraz doskonalą swoją sprawność fizyczną.

W Poznaniu działa również klasa sportowao profilu lotniczym w szkole ponadgimnazjalnej. XIV Liceum Ogólnokształcące oferuje uczniom zajęciao rozszerzonym programie z geografii, fizyki imatematyki. Licealiści mają możliwość odwiedzenia wielu muzeów i planetariów, w ciągu trzech lat mogą też wyrobić licencjępilota szybowcowego. Planowane jest również wykonywanie skoków spadochronowych.

Już od przyszłego roku akademickiego Politechnika Poznańska będzieoferować studentom kurs pilotażu zakończony uzyskaniem licencji pilota.Już w czwartek, 4 grudnia o godzinie 11 w Centrum Wykładowym PP przy ul. Piotrowo 2, odbędzie się konferencja "Nauka i edukacja lotnicza w Poznaniu". Zaprezentowanazostanie oferta edukacyjna poznańskich szkół i uczelni. Odbędzie się również wykład "90 lat lotnictwa w Poznaniu".

F-16 stacjonujące w Krzesinach, tak jak wszystko, mają swoje wady i zalety. Wadą jest to, że wraz z ichpowrotem doBazy powrócił hałas, który powodują. Mieszkańcy okoliclotniska przyznają, że pojawienie się nad ich głowami wielozadaniowych "Jastrzębi" nie tylko pogorszyło jakość życia (hałas jest niewyobrażalny), ale przede wszystkim wpłynęło na znaczne obniżenie wartości ziemi i zabudowań.

Czy posłałbyś swoje dziecko do szkoły o profilu lotniczym?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
26.92 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro