Reklama
Reklama

Torowiska w Poznaniu: co i kiedy będzie remontowane?

fot. ZTM

Miasto w tym roku przeznacza 20,5 mln złotych na remonty torowisk.

- Konsekwentne, stałe podnoszenie jakości infrastruktury torowo-sieciowej poprawia bezpieczeństwo, komfort jazdy pasażerów, ale także prędkość przejazdów i niezawodność komunikacji. Jeżeli tramwaje i autobusy mają być alternatywą dla samochodów, to muszą one jeździć szybko i sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 30 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Remonty zaplanowane na ten rok muszą być skoordynowane z dużymi inwestycjami prowadzonymi w Poznaniu, jak choćby budowa trasy tramwajowej na Naramowice czy przebudowa ronda Rataje. Już w marcu wybudowano tymczasowy łuk torowy przy placu Wiosny Ludów. W maju natomiast odbędzie się remont przy pętli Zawady. - Wymienione zostaną tam szyny na wjeździe i wyjeździe z pętli, wraz z odnowieniem nawierzchni drogowej. Roboty nie będą miały wpływu na komunikację tramwajową, ponieważ z uwagi na zmiany w transporcie wynikające z modernizacji ronda Rataje pętla jest czasowo zamknięta - wyjaśniają urzędnicy. Niewielkie utrudnienia będą tu odczuwać kierowcy.

W wakacje zaplanowano remont na pętli Piątkowska. - Choć pętla zostanie zamknięta, to wprowadzimy komunikację dwukierunkowymi tramwajami do przystanku Os. Winiary. Zdajemy sobie sprawę, że organizacja transportu zastępczego w tym rejonie miasta jest mało efektywna, a chcemy maksymalnie ułatwić dojazd mieszkańcom Sołacza, Bonina i Winiar - wyjaśnia Jan Gosiewski, szef Zarządu Transportu Miejskiego.

- Bez wpływu na układ linii będą przebiegać zaplanowane remonty platform na przystankach: Poznańska na ul. Pułaskiego (kierunek centrum) oraz Klin (w obu kierunkach). Odbędą się one odpowiednio przed wakacjami i jesienią. W czerwcu, z podziałem na dwa etapy, prowadzone będą prace utrzymaniowe na węźle Most Dworcowy. Są one konieczne w związku z zaplanowanym w drugiej połowie roku rozpoczęciem kolejnego etapu Programu Centrum, który obejmie skrzyżowanie ul. Św. Marcin z al. Niepodległości - dodają urzędnicy.

W wakacje, poza pracami na pętli Piątkowska, z utrudnieniami trzeba się będzie liczyć na Starołęckiej. Tramwaje nie będą jeździć od pętli Starołęka Mała do pętli Starołęka. - Będzie tam prowadzona przebudowa stacji trakcyjnej, zasilającej sieć m.in. na ul. Starołęckiej. Tramwaje jeżdżące w kierunku Starołęki będą kończyły kursy na pętli Starołęka Mała, w kierunku Starołęki zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza. W tym czasie planowana jest również wymiana wyeksploatowanego przejazdu samochodowego przez torowisko na ul. Starołęckiej przed rondem (od strony Starołęki), co na jeden weekend wstrzyma ruch tramwajów do pętli Starołęka Mała. Ruch samochodowy będzie tymczasowo skierowany na przejazd, z którego dziś korzysta linia autobusowa nr 190.

Latem usunięty zostanie rozjazd tymczasowy z ulicy Zamenhofa - powrócą tu tory zamiast końcówki czołowej przy rondzie Rataje. - Na lato zaplanowano również przebudowę przystanków Rynek Jeżycki w ciągu ul. Dąbrowskiego oraz Sielska (przystanek w kierunku Górczyna). Powstaną tam przystanki wiedeńskie, dzięki czemu będzie można bezpieczniej oraz dużo łatwiej wsiąść i wysiąść z tramwaju.

Jesienią prace remontowe zaplanowano na Górnej Wildzie. Rozpoczną się dopiero wtedy, gdy ruszy przebudowa węzła Górna Wilda / Wierzbięcice / 28 Czerwca 1956. - Zakończenie powyższych robót wpłynie na termin rozpoczęcia kolejnych prac na Wildzie - odnowy torowiska na ul. 28 Czerwca 1956 r. (od ul. Krzyżowej do ul. Hetmańskiej). Ich efekt pasażerowie z Wildy odczują dopiero w 2022 roku. Przebudowane zostaną także przystanki Kosińskiego i Pamiątkowa. Oba będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pełna lista remontów dostępna jest TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro