Reklama
Reklama

Uratowali otrutego bielika, właśnie wrócił na wolność!

fot. RDLP Poznań
fot. RDLP Poznań

Ptaka około 2 tygodnie temu znaleźli na swoim terenie leśnicy z Nadleśnictwa Włoszakowice.

Bielik był osłabiony i nie potrafił wzbić się w powietrze. - Dzięki pomocy ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów ptak został odłowiony i odwieziony do Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Ptak spędził tam 10 dni i szybko okazało się, że został otruty. Zastosowano terapię witaminową, która błyskawicznie postawiła bielika na nogi.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- Zanim jednak bielik wzbił się w powietrze, został zaobrączkowany przez prof. Tadeusza Mizerę z UP w Poznaniu srebrną obrączką AX3754 oraz czarną obrączką obserwacyjną P945. Dzięki temu miłośnicy ptaków będą mogli śledzić jego dalsze losy - dodaje.

Bielika wypuszczono na wolność w pobliżu miejsca, w którym go odnaleziono. - To niebywały widok i niesamowite emocje móc towarzyszyć w takim przedsięwzięciu. To jedno z najważniejszych zadań przyrodników, leśników i ekologów - pomóc zwierzętom, które tego potrzebują i obserwować, jak wracają w miejsca swoje naturalnego występowania - mówi dr. inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak, rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.

Obecnie na terenie RDLP w Poznaniu gniazduje 49 par bielików.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
99.05 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro